Kordsa Global 2014 Yılı Rakamlarını Açıkladı

Dünyanın lider naylon 6.6 ve polyester endüstriyel iplik, kord bezi ve tek kord üreticisi Kordsa Global, karını 2014 yılında yüzde 145 artırdı.

  14 Mayıs 2015 09:18 Perşembe
Kordsa Global 2014 Yılı Rakamlarını Açıkladı

Güçlendirme malzemeleri sektörünün dünya lideri Kordsa Global, 2014 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Kordsa Global, geçen yıla göre toplam satışlarında yüzde 11 artış göstererek 1.702 milyon TL’lik satış geliri elde ederken, net karı 95 milyon TL’ye ulaştı. Yine aynı dönemde esas faaliyet karı da 108 milyon TL ile yüzde 27 oranında artış sağladı. Yüksek denye Naylon 6.6 iplik ve bez satışı açısından yüzde 34 pazar payı ile dünyada lider, yüksek denye polyester pazarında ise yüzde 10 pazar payı ile dünyada 3. sırada olan Kordsa Global, beklentilerin üzerinde bir başarıya imza attı.

“Stratejilerimizin Meyvelerini Topluyoruz”

Sonuçları değerlendiren Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, 2014 yılında yakaladıkları başarıyı operasyonel verimlilik, iş süreçlerinde sağlanan disiplin ve ticari mükemmelliğe borçlu olduklarının altını çizerek, “Kordsa Global olarak bir süredir operasyonel verimlilik konusuna odaklanmış, özellikle sabit maliyetlerimizi etkin bir şekilde kontrol etmeyi hedeflemiştik. Şimdi bu stratejinin meyvelerini topluyoruz. Yalın ve çevik ekiplerimizle küresel ekonominin değişken koşulları ve buna bağlı olarak sektörde artan daralmaya rağmen iç süreçlerimizde verimliliğimizi arttırarak finansal sonuçlarımızda başarılı rakamlara ulaştık. Dünyanın lider lastik firmalarına 40 yılı aşkın bir süredir güçlendirme malzemeleri sağlayan, sektöründe dünya lideri konumunda bir şirket olarak hep daha iyisini hedefleyerek bu noktaya geldik” dedi.

Farklılaşan Kordsa Global

2015 yılının başında lastik sektörüne yaptıkları önemli yatırımdan da söz eden Alper, “Günümüzde küresel ekonominin değişken koşulları, batıdan doğuya kayan üretim ve pazarda sayıları giderek artan Asyalı oyuncular nedeniyle tüm gayretimizi ‘rakiplerinden farklılaşan bir Kordsa Global’ olma yolunda sarf ediyoruz. Bu bağlamda, aldığımız stratejik bir karar ile lastik sektöründeki yatırımımızı daha da güçlendirmek amacıyla Endonezya’daki var olan yatırımlarımıza ek olarak toplamda 100 milyon ABD Doları tutarında, 18 kilotonluk Lastik Kord Bezi Fabrikası ile 14 kilotonluk üçüncü ve dördüncü nesil polyester HMLS iplik fabrikalarının açılışını 2015 yılı başında gerçekleştirdik” dedi.

“Kompozit ve İnşaat Alanına Yöneleceğiz”

Kordsa Global olarak, 2014 yılında lastik pazarındaki bilgi ve deneyimlerini yeni pazarlara aktarma konusunda da önemli adımlar attıklarını ifade eden Alper “Kordsa Global olarak hedefimiz, yeni iş alanlarında da müşterilerimize, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza yatırım yaparak, değer katan teknolojiler üreterek ilerlemektir. Önümüzdeki dönemde güçlendirme uzmanı konumlandırmamız ile yan sektörler olarak tarif ettiğimiz inşaat ve kompozit alanlarında da ürünler sunmaya başlıyoruz” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “Ortaya konan gelişime dayanarak, ilk olarak uzun yıllar boyunca elde ettiğimiz lif teknolojisi ile Kratos markası altında yapı sektörüne yönelik bir beton takviye lifi geliştirdik. Bu amaçla Kratos Makro üretim hattını 2014 yılı sonunda açtık. Bu stratejinin bir diğer çıktısı olan Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin temelini de attık.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.