Tekstil Sektöründe İflas ve Konkordato Fırtınası

Nilüfer Çevikel, ‘’Türkiye büyük markaların tedarikçisi olmaktan çıktı. Büyük markalar üretim için üçüncü dünya ülkelerine kaydı.’’

  02 Temmuz 2024 08:30 Salı
Tekstil Sektöründe İflas ve Konkordato Fırtınası

Küresel ekonomik krizin Türkiye’deki tekstil sektörünü de vurduğu görülüyor. Türkiye’de özellikle de Bursa’da her gün art arda gelen iflas ve konkordato ilan eden firmalara yenileri eklenmeye devam ediyor.

Son dönemde özellikle konkordato ve iflasların artmasıyla ilgili konuşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, konkordatoların sadece Türkiye’de değil, İngiltere, İspanya gibi birçok tekstil ülkesinde yaşandığını söyledi. Konkordato kararlarının dikkatle incelenerek verilmesi gerektiğini ifade eden Nilüfer Çevikel şunları söyledi;

“Konkordato Kararları Bu Kadar Kolay Alınmamalı”

“Bu kadar kolay konkordato kararı verilmemesi gerekir. Bu durum piyasadaki ödeme dengesini bozuyor. Hem tekstil hem de otomotivin bulunduğu bir bölgede başkanlık yapıyorum. 5 milyar dolar ihracatı olan bir bölge burası. Hem tekstil hem de otomotiv sanayinde ciddi bir sorun yaşanıyor, küresel kriz kaynaklı. Ürünü rafa koymalıyız, nihai tüketiciye satabilmeliyiz. Türkiye büyük markaların tedarikçisi olmaktan çıktı. Büyük markalar üretim için üçüncü dünya ülkelerine kaydı. Bizim yapmamız gereken şey büyük markalar çıkarmaktır. Türkiye’den ciddi markalar çıkmalıdır.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.