Sun Tekstil’den Sürdürülebilirlik Hedefi

Sun Tekstil, Horizon Europe Programı kapsamında hayata geçecek olan Tornado Projesiyle yüksek performanslı teknik tekstillerin döngüsel ekonomiye geçişine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

  17 Ocak 2023 08:30 Salı
Sun Tekstil’den Sürdürülebilirlik Hedefi

Sürdürülebilir tekstil inovasyonunda öncü olan Sun Tekstil, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında büyük bir adım daha attı. Tornado Projesi ile bitkisel yağlardan elde edilen iki yeni biyo-bazlı su ve yağ itici kimyasallar, tekstil ürünü üretiminde kullanılmaya başlanacak.

Tornado Projesi, yüksek performanslı teknik tekstillerin daha çevreci ve sürdürülebilir olarak nasıl tasarlanmaları, üretilmeleri ve kullanılmaları gerektiğini belirleyerek güvenli bir döngüsel ekonomiye geçişe katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sun Tekstil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Melis Vekiloğlu, “Sun Tekstil olarak, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında zorunlu kıldığı bazı regülasyonlara uygun süreçlerin, yöntemlerin ve son ürünlerin geliştirilebilmesinde büyük bir adım attık. 5 farklı ülkeden 14 ortak tarafından 36 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen Avrupa Komisyonu projesi için Sun Tekstil hibe payı 297.875 Euro olacaktır” dedi.

Tornado Projesi’nin “Biyo-bazlı su ve yağ itici kaplamalar için güvenli sürdürülebilir yeni yollar” hedefini içerdiğinin altını çizen Vekiloğlu, “Proje, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın teknoloji vizyonunu hayata geçirmek amacıyla yürütülen Horizon Europe Programı kapsamında destekleniyor. Tornado Projesi’nin hedeflerini hayata geçirmek için 5 farklı ülkeden içerisinde bizim de bulunduğumuz 14 kuruluştan oluşan bir proje konsorsiyumu oluşturuldu. Resmi başlangıç tarihi 1 Ocak 2023 olarak belirlenen Tornado Projesi kapsamında güvenli ve sürdürülebilir tasarım kriterlerine uygun, yüksek su ve yağ iticiliğe sahip, yeni, biyo-bazlı ve toksik olmayan kaplama kimyasalları geliştirilecek. Geliştirilmesi ve kullanımı önerilen yeni kaplamaların; flor içermeyecek, insan sağlığına ve çevreye yönelik olumsuz etkileri flor içerikli muadillerine göre çok daha az, geri dönüşüm olanakları da daha kolay olacak” şeklinde konuştu.

Teknik Tekstillerde Çevreci Etki

Projenin detayları hakkında da bilgiler veren Vekiloğlu, “Su ve yağ itici özellikteki kumaşlar, özellikle teknik tekstillerin üretiminde sıklıkla var. Bu tarz ürünlerin üretimi için, yüksek iticilik performansı elde etmek amacıyla flor içeren kimyasallar kullanılıyor. Diğer yandan, yüksek performans sağlayan flor içerikli bileşikler; zamanla insan ile hayvan vücudunda, toprakta, havada ve suda birikiyor. Dolayısıyla bu kimyasalların uzun vadede insan ve çevreye pek çok olumsuz etkisi var. Proje kapsamında bitkisel yağlardan elde edilen iki yeni biyo-bazlı su ve yağ itici kimyasal geliştirilecek. Bu yeni kimyasalların; ambalaj, mutfak gereçleri ve tekstil sektöründeki kullanılabilirliği ve performans değerlendirmesi yapılacak. Sun Tekstil olarak da geliştirilen kimyasalların tekstil ürünü üretiminde kullanımını gerçekleştireceğiz. Bu güvenli ve sürdürülebilir kimyasalların ve bu kimyasallar ile işlem görmüş kumaşların flor içerikli muadilleri ile aynı performansı göstermesi bekleniyor. Böylelikle özellikle teknik tekstiller alanında büyük bir çevreci etki yaratmayı hedefliyoruz. Geliştirilecek ürünler, su iticilik özelliği istenen aktif giyim koleksiyonları veya dış giyim ürünlerinde de kullanılabilecek. Proje kapsamında oluşturulacak sayısal simülasyonlar ve matematiksel modeller ile bilimsel gelişime de önemli katkılar sağlanacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Sun Tekstil A.Ş. Hakkında: Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde 312’nci sırada yer alan Sun Tekstil, kurulduğu 1987 yılından bu yana hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren global markaların çözüm ortağı olarak kadın giyim koleksiyonları tasarlıyor, üretiyor, tedarik ve satışını gerçekleştiriyor. İzmir ve Manisa’daki iki üretim tesisi ve konfeksiyon tedarikçileri aracılığıyla ayda 3 milyon adeti aşan ürüne imza atıyor, 1500 yeni tasarım geliştiriyor ve üretiminin yüzde 90’dan fazlasını ihraç ediyor. Hizmet sunduğu markaların global ağıyla birlikte ürünleri 100’e yakın ülkede tüketicilerle buluşan Sun Tekstil’in kumaş üreten Ekoten Tekstil unvanıyla İzmir’de ve Sun Textile LTD. UK. unvanıyla İngiltere’de kurulmuş iki bağlı ortaklığı bulunuyor.  Sun Tekstil 20 Mayıs 2022’de Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlamıştır.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.