SASA Yapay Zekâ’dan Yararlanacak

Dünyanın önde gelen yapay zekâ araştırma merkezlerinden ZEKI'ye üyelik başvurusu yapan SASA, hem üretim hem de yönetim süreçlerinde yapay zekâdan faydalanmayı planlıyor.

  03 Mayıs 2024 08:34 Cuma
SASA Yapay Zekâ’dan Yararlanacak

Türkiye'nin lider, dünyanın önde gelen polyester üreticisi SASA, tüm sistem ve süreçlerinde yapay zekâdan yararlanmak üzere Berlin'de faaliyet gösteren Deneyimlenebilir Yapay Zekâ ve Dijitalleşme Araştırma Merkezi ZEKI'ye (Zentrum für erlebbare Künstliche Intelligenz und Digitalisierung) üyelik başvurusu yaptı.

Aynı zamanda merkezin kurucusu da olan bilim insanı Prof. Dr. Şahin Albayrak liderliğindeki ZEKI heyeti, SASA'ın Adana'daki tesislerini gezerek üretim ve yönetim süreçleri hakkında bilgi aldı. Adana ziyaretinde Prof. Albayrak'a merkezde farklı alanlarda çalışan bir bilim insanları ekibi eşlik etti. SASA'nın yeni yatırımı PTA tesisleri dâhil olmak üzere tüm tesisi gezen heyete, farklı alanlardaki üretim süreçleri hakkında bilgi verildi.

Üretimin Dijital Güvenliği Sağlanacak

Ziyaret sonrasında İbrahim Erdemoğlu ve Prof. Şahin Albayrak'ın imzaladıkları protokol ile SASA, Berlin'deki merkezin üyesi olmak için başvurusunu yaptı. Almanya'nın dünya çapında tanınan şirketlerinin ve kamu kurumlarının da üyesi olduğu ZEKI, yapay zekânın günlük hayattaki somut uygulamalarına yoğunlaşıyor.

SASA, ZEKI ile yapacağı iş birliği çerçevesinde, üretim süreçlerinde verimliliği artırmaktan çalışanlarının şartlarını mükemmelleştirmeye kadar pek çok alanda yapay zekâ uygulamalarını önümüzdeki yıllarda hayata geçirmeyi planlıyor. Şirket, halihazırda büyük oranda otomasyona dayalı üretim süreçlerinin dijital güvenliği konusunda da çalışmalar yapacak.

''Öncü Olmaya Devam Edeceğiz''

Ziyaret sırasında ZEKI heyetini bizzat ağırlayan SASA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, SASA'nın alanında dünyanın en ileri üretim teknolojilerini ve süreçlerini kullandığını, önümüzdeki dönemde hizmete girecek PTA tesisinin bunun en güzel örneği olduğunu belirtti.

Erdemoğlu, sözlerine şöyle devam etti; "ZEKI ile yapacağımız iş birliği ile sistemlerimizi ve süreçlerimizi tam dijitalleştirmeyi ve yapay zekâdan mümkün olan tüm alanlarda faydalanmayı planlıyoruz. Böylece üretim verimliliğimizi olabilecek en üst seviyeye çıkarırken, inovasyona daha fazla kaynak ayırabileceğiz. SASA bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inovasyona ve sürekli geliştirmeye yatırım yapmaya devam edecek."


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.