Fitil Makinesinde Modern Teknoloji

Marzoli’nin yeni FT60 ve FT70 fitil makinesi; verimlilik, güvenilirlik ve kalite için son teknoloji çözümler sunuyor.

  20 Temmuz 2017 01:00 Perşembe
Fitil Makinesinde Modern Teknoloji

Modern bir iplik fabrikasında az sayıda makine fitil makinesi kadar önemlidir. Sağlam ve güvenilir bir fitil makinesi üretmek sıradan bir iş değildir ve üretilen iplik sayısına, iplik makinesindeki binlerce iğe bağlı olarak kesinlikle iplik üretimini destekleyebilmelidir. Kısa kesikli elyafların eğrilmesi için her yıl dünya çapında 150’den fazla fitil makinesi ile tam hat satan tek Avrupalı üretici olan Marzoli, en iyi teknolojiyi seçmek isteyenler için ideal bir partner konumunda. Yeni FT60 ve FT70, verimlilik, güvenilirlik ve kalite için en iyi sonuçları veren son teknoloji çözümler sunuyor.

Tahrik Sistemi

FT60 v e FT70; çekme sistemi, fitil makineleri, iğler ve bobin rayları için bağımsız tahriklerle çalışır. Her tahrik, bobin oluşumunda yer alan tüm hareketlerin kusursuz bir şekilde senkronize edilmesi CPU (Merkezi işlem Birimi) tarafından koordine edilir. İğ ve fitil tahrikleri, buradaki grup tahrik ünitesi dişli kayışlarla iletilir. Geleneksel makinelerde iğler bir motorla hareket ettirilir, uzun bir şaft vasıtasıyla konik dişliler hareketi iletir, kasnak ve kayış tahrik edilir, en sonunda fitili ve iğleri döndürür. Grup tahrikleri, bu iletim sistemlerini büyük ölçüde basitleştirmeye olanak tanır. Her tahrik, birkaç motordan oluşur, her biri sınırlı sayıda iğ/fitili tahrik eder. Her motor, bir kasnak aracılığıyla doğrudan iğ/fitil’e hareket ileten dişli kayışları tahrik eder. Şaft, dişli kutuları ve konik dişliler ortadan kalkar.

Marzoli grup tahrikleri şu özelliklere sahiptir:

-Bakım maliyetlerini düşürür; Daha az iletim bileşenine ihtiyaç duyulur ve artık yağlama gerekmez;

-Gürültüyü azaltır;

-Titreşimleri azaltır: Daha az mekanik iletim, şanzıman bileşenlerinin aşınmasını ve bu sebeple daha düşük titreşim sağlar. Bu durum, makinenin daha yüksek hızda çalışmasını sağlar;

-İletim verimliliğini artırır: İletim sistemi sadece bir makaradan ve dişli kayıştan oluşur; şaft ve konik dişli yoktur. Bu da enerji tüketimini azaltmayı mümkün kılar.

Çekim Sistemi

Marzoli fitil makineleri 3 üzeri 3 adet veya 4 üzeri 4 adet şeklinde kendi sınıfında üst düzey çekim sistemi ile donatılmıştır. Silindir çapları için iki seçenek vardır. Standart çözümün çapı 32mm’dir; bunun yanı sıra, işlenmiş malzemede kısa elyafların yüzdesinin yüksek olması halinde, kesme noktaları arasındaki ölçüm değerini azaltmak için 27mm çaplı silindirler kullanılabilir. Bu durum, çekim sırasında kısa elyafların daha iyi kontrol edilmesini sağlar.

Marzoli çekim sistemi, yalnızca üst silindirler için değil aynı zamanda alt çekim silindirleri için de yüksek verimli temizleyicileri kullanabilir. Üst silindir için iki seçenek mevcuttur: Kauçuk kanatlı silindirler ve döner keçe temizleyiciler. Alt silindirlerde kauçuk sıyırıcılar bulunur. Bu çözümler her devirde üst silindirlerin ve alt silindirlerin sürekli temizlenmesini sağlar. Bu durum, her bileşenin yüksek kalitesiyle birlikte, çekim sırasında elyafların kusursuz bir şekilde kontrolünü ve en üst kalitede fitili sağlar.

Çekim tahrik ünitesi, birinci silindiri tahrik eden bir motoru ve ikinci ve üçüncü silindirleri çalıştıran bağımız bir fırçasız motoru içerir. Bu eşsiz konfigürasyon nedeniyle ana çekim, YarNet üzerinden dokunmatik ekran ile veya uzaktan ayarlanabilir; bunun için herhangi bir dişli değişimi gerekmez. Ayrıca, müşteri istenen çekim oranını tam olarak ayarlayabilir, mevcut dişliler tarafından belirlenen farklı çekim değerleri arasında seçim yapmak zorunda değildir.

Yalancı Büküm Alanı

Modern fitil makinelerindeki bobinler iki sıra halinde düzenlendiği için çekim sisteminin hızında ve fitil makinesinin üst girişinde farklı açılara sahip olabilir. Bu farklı açıların eğirme üçgenindeki çekim hızında farklılıklara ve fitillerde farklı gerilimlere yol açabildiği, böylece düzensiz büküme ve fitil numarasında değişikliklere neden olduğu tartışılmıştır.

Marzoli makinelerinde tüm fitiller birbirine paraleldir; çekme sisteminin hızı esnasında ve bobinlerin ön sırası ve arka sırası için fitil makinesinin girişinde aynı açılar mevcuttur.

Bağımsız sensörler, silindir/üst silindir etrafında fitillerin üst üste binmesi durumunda dahi her bir fitil kopmasının doğru tespit edilmesini ve makineni güvenli bir şekilde durdurulmasını sağlar. Öte yandan, sensörlerin önünden toz geçerse makine durmaz, çalışmaya devam eder. Bağımsız sensörler ayrıca emme gerektirmez. Bu durum, IE3 motorları ve enerji tüketimini en aza indirgemek için yapılmış genel bir tasarım ile birlikte, 4Kwh’a kadar enerji tasarrufu elde etmeyi sağlar.

Fitil gerilimi; çekme sisteminin hızı ile fitil makinesinin üst alanı arasındaki fitil dalgalanmalarını sürekli takip ederek buna göre iğlerin hızını ayarlayan,  önceden belirlenmiş bir aralıktaki sensörler vasıtasıyla sabit tutulur. Bu sensörler, fitillerde yanlış çekimlerin bulunmaması ve fitil kopmalarının en düşük düzeyde tutulmasını sağlamak için önemli bir rol oynar.

Sarım Alanı

Verimliliği arttırmak ve yatırım maliyetlerini düşürmek için iğlerin ve bobin boyutlarının arttırılması gerektiği tartışılıyor. Bu durum kısmen doğru, makine başına daha yüksek iğ sayısı, gerekli toplam iğ sayısına daha az makine ile ulaşılabildiği için yatırım maliyetini düşürür. Bir birim maliyetten (iğ başına maliyet) açısından bakıldığı zaman, makine başına daha yüksek sayıda iğ sayısı, kafa ve arka stok maliyetinin amortismanından kaynaklanan ekonomik bir avantaj sunar. Bunun yanı sıra, iğ sayısı arttıkça, makine uzunluğunda daha fazla artışa bağlı olarak fayda azalır. Belirli sayıda iğ sayısını aşan makineler, elektronikler ve tahrik sistemleri için daha yüksek maliyet gerektirir. Son olarak, makine başına daha yüksek sayıda iğ, verimliliğin azalmasına sebep olur.

FT60 (110mm gauge) 224 iğe erişebiliyor ve 16” x 6” bobin üretebilir. FT70 (130mm gauge) 168 iğe kadar donatılabilir ve 16” x 7” boyutlarında bobin üretebiliyor. Bu rakamlar, üst düzey verimlilik standartlarını korumak için iğ sayısını ve bobin boyutlarının sınırı temsil eder. Makine başına daha yüksek iğ sayısı iplikçilere ek bir fayda sağlamaz, çünkü makine verimliliğindeki düşüş, ortalama iğ başına maliyetteki düşüş ile dengelenemez. Marzoli’nin fitil makinelerine yerleştirilen fitiller, ultra hafif alışımdan üretilir ve dinamik olarak dengelenir, böylece yüksek hızlarda çalıştırıldığında bile titreşimler asgari düzeyde tutulur. Marzoli’nin fitil makineleri mekanik olarak 1,500devir/dakikaya kadar çıkabilir ve fitil 53,5mm’lik bir çapa sahip standart fitil kalemlerine veya 48mm çaplı daha ince fitil kalemlerine sarılabilir ve bobin kapasitesinde hafif bir artış sağlar.

Cağlık

Cağlık, hatalı çekimleri önlemek için altıgen alüminyum silindirlerle donatılmıştır, bu özellikle taranmış şeritlerde çalışırken çok önemli bir konudur. Silindirler arasında yerleştirilen optik sensörler, şerit kopması halinde makinenin hemen durdurulmasını sağlar. Marzoli fitil makineleri, makine durmalarını azaltan ve verimliliği arttıran 24” e kadar bir çapa sahip kovalarla beslenebilir.

Takım Çıkartma

Modern fitil makineleri için en önemli konulardan biri, özellikle takım çıkartmanın otomasyonuna yöneliktir. Çünkü takım çıkartma pahalıdır, sık sık yapılır, verimlilik için (özellikle uzun fitil makinelerinde) oldukça önemli olumsuz bir etkiye sahiptir. Manuel olarak yapılması durumunda fitil bobinlerine zarar verilebilir. Günümüzde otomatik takım çıkartma seçenekleri mevcuttur. En basit, en güvenilir ve hızlı otomatik takım çıkarma sistemlerinden biri, Marzoli’nin son yirmi yılda uyguladığı, test ettiği ve rafine ettiği sistemdir. Bu çözüm ile 3 dakikadan daha kısa sürede, dolu bobin boş tüplerle değiştirilebiliyor ve makine yeniden başlatılıyor. Yeni takım çıkartma işlemi sırasında tam bobinler, iplik makinesine bobinleri ulaştıran, taşıma sistemine gönderiliyor.

Ayrıca makinenin ayrı otomatik takım çıkartma seçeneği de mevcut. Bu versiyonla ergonomi, standart elle takım çıkarma ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde geliştirilmiştir. Bobin oluşumu tamamlandıktan sonra, kolay bir bobin toplama işlemi için bobin rayı alçalır ve yan yatar. Dahası, bobin rayının önünde boş tüplerle birlikte bir park rayı (toplama-yerleştirme alanı) mevcuttur, böylece dolu bobinlerin boş tüplerle değiştirilmesi olabildiğince kolaydır.

Enerji Verimliliği

Marzoli’nin fitil makineleri, enerji tüketimi açısından olağanüstüdür. Piyasada emme ihtiyacı duymayan tek makinedir. Standart olarak kurulan sensörler sayesinde, fitil kopmaları anında tespit edilebiliyor. Kopmuş fitilin yakalanması ve fotoselin önünden geçmesi için emme gerekmiyor. Bu, IE3 premium motorları ile birlikte, hafif bileşenleri (örneğin alüminyum bobin demiri) ve sürtünme ve iletme verimsizliklerini en aza indirgemek için genel tasarımla birlikte, her saatlik çalışmada 4Kwh’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlıyor.YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.