Deri ve Konfeksiyon İhracatında Yeni Rekor

Deri ve Deri Mamulleri 2023 yılı Ocak-Mart dönemi ihracatı yüzde 13,7 artışla toplamda 570,5 milyon dolar olurken, Deri ve Kürk Konfeksiyonu yüzde 24,5 rekor artışla 37,5 milyon dolara ulaştı.

  20 Haziran 2023 08:47 Salı
Deri ve Konfeksiyon İhracatında Yeni Rekor

Deri sektöründeki ihracatın çok önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı, 17 ülkeden katılım ve 1200’ün üzerinde alıcıyla 18-21 Mayıs tarihlerinde 10’uncu kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuara en yüksek katılımın Rusya'dan olacağını ve büyük bir işlem hacmi gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen, sektörün toplam ticaretinin aşağı yukarı üçte ikisinin Antalya'da gerçekleştirilen fuarlardan geçtiğini dile getirdi.

Deri sektöründe ihracat 2023 yılı ilk 3 ayında rekor seviyeye ulaştı. Deri ve Deri Mamulleri sektörünün 2023 yılı Ocak-Mart dönemi ihracatı yüzde 13,7 artışla toplamda 570,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Alt sektörlere bakıldığında; Ayakkabı yüzde 20’lik artışla 392,2 milyon dolar, Saraciye yüzde 8,7’lik artışla 82 milyon dolar, Mamul Deri ve Kürk yüzde 15’lik azalışla 58,2 milyon dolar, Deri ve Kürk Konfeksiyon ise yüzde 24,5’lik artışla 37,5 milyon dolarlık ihracat değerlerine ulaştı.

Mart sonu itibarıyla deri alt grupları içerisinde, Deri ve Kürk Konfeksiyon sektörünün geçen yılın ilk 3 ayına oranla yüzde 24'lük rekorla en fazla artış gerçekleştiren sektör olduğunu ifade eden Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen, "Bu artışın daha fazla olmasını pandemi sonrasında bekliyorduk. Ancak Çin faktörünün ortaya çıkması, çok kırıcı fiyatlarla agresif bir şekilde dünya piyasasına girişi planları alt üst etti. Sektör olarak, Çinlilerle rekabet edebilir boyutlarda çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı Bekleniyor

Deri sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan ve 17 ülkeden 1200’ün üzerinde yabancı alıcının ağırlanacağı Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı 2023 için geri sayımın başladığını duyuran Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen, 18-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan fuara en yüksek katılımın savaşa rağmen Rusya'dan olacağını ve büyük bir işlem hacmi gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Deri sektörünün emek yoğun bir sektör olduğunun altını çizen Gözmen, "Bizim beklentilerimiz pandemi sonrası talebi karşılayamama yönünde gidiyordu. Fakat döviz kurunun çok düşük kalması, enflasyon oranı, işçilik ve enerji maliyetlerinin artması bizim rekabet etme şansımızı azaltıyor. Enerji bizim deri konfeksiyon sektöründe maliyetlerimiz içerisinde yüzde 5'lik bir kısma tekabül ediyor. Tabakhaneler bölümünde bu oran yüzde 20-30'lara kadar çıkıyor. Enerji fiyatlarında yapılan indirim elbette üründe bir rahatlama sağlayacak ama işçilik ücretlerinin çok ciddi şekilde artması, enflasyon oranının hala yüksek seyretmesi rekabetçi bir şekilde ihracat piyasalarını açmamızı engelliyor" dedi.

En Büyük Pazar Rusya

Sektörün en büyük pazarının Rusya olduğunu ifade eden Gözmen, "Rusya pazarından geçen yıl ciddi bir artış bekliyorduk. Fakat savaşın çıkmasıyla ana pazarımızdaki daralmadan dolayı geçen yıl gerekli artışı sağlayamadık. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2022'yi yüzde 17-18 artışla kapattık” dedi.

Pandemi sonrası döviz kurlarının beklentilerin altında seyretmesiyle, talebin beklentilerin altında kaldığını dile getiren Gözmen, "Şu an itibariyle 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Deri konfeksiyon ticaretinin merkezi Zeytinburnu'nda kümelenmiş olan dericilerden, ufak KOBİ’lerden oluşuyor. Dernek olarak asıl amacımız, bu KOBİ'leri birebir müşterilerle karşılaştırmak. Bu birlikteliği de Antalya fuarlarıyla sağlıyoruz. Sektörün toplam ticaretinin aşağı yukarı üçte ikisi Antalya'da gerçekleştirdiğimiz iki fuardan geçiyor. Yani, 12 ay boyunca yaptığımız ticaretin üçte ikisi bu fuarlara gelen müşterilerden ediniliyor” ifadelerini kullandı.

Amerika Pazarı Hızla Büyüyor

18-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek fuara, 17 ülkeden 1200'ün üzerinde alıcının geleceğini bildiren Gözmen, gelecek ziyaretçilerin hepsinin potansiyel alıcı olduğunu ve uzun zamandır müşterilerden görmedikleri bir iştah sezinlediklerini dile getirdi. İhracat değerinin iki katı kadar iç piyasada turistik bölgelerde satışların gerçekleştiğini kaydeden Gözmen, "Yaşadığımız deprem felaketi turizm gelirlerini ve o bölgelerdeki beklentilerimizi biraz azalttı. İnşallah uzun vadede sektör eski yerini alacak" dedi.

Sektörde, çok büyük iniş ve çıkışlar yerine istikrar istediklerini vurgulayan Gözmen sözlerini şöyle sürdürdü; “Tek pazar olan Rusya, tek pazar olmaktan çıktı. Son dönemlerde en hızlı gelişen pazarlar içerisinde Amerika var. Amerika ve Rusya ihracatları eşit seviyede şu an. Ama, Amerika'daki potansiyeli daha fazla görüyoruz. İstikrarlı pazarlarla, istikrarlı büyüme hedefimiz var.  Deri sektörünün her yıl yüzde 10-15 arası bir büyümeyle devam edeceğini düşünüyorum.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.