2023'te Kazanan ve Kaybeden Küresel Moda Markaları

2023 yılı, moda dünyasında sürdürülebilirlik ve dijital yeniliklerle büyüme peşinde olan şirketler için önemli bir dönemeç oldu.

  29 Ocak 2024 08:59 Pazartesi
2023'te Kazanan ve Kaybeden Küresel Moda Markaları

Bu yıl bazı markalar stratejik satın almalar ve yenilikçi iş birlikleriyle ön plana çıkarken, diğerleri yeşil yıkama ve anlaşmaların iptali gibi zorluklarla karşılaştı. Bu yıl, moda sektöründeki şirketlerin stratejik büyüme hamleleri, sürdürülebilirlik inisiyatifleri ve dijital dönüşüm projeleriyle sektördeki dinamikleri ve tüketici beklentilerini şekillendirdiği görüldü. Sektördeki bu gelişmeler, moda endüstrisinin gelecekteki yönünü belirleyecek önemli faktörler olarak değerlendirilebilir.

Next Plc İngiltere'deki en parlak yıldızlardan biri olarak öne çıktı. FatFace markasını 115.2 milyon £'a (147.02 milyon $) ve Cath Kidston'u 8.5 milyon £'a satın alarak büyümesini sürdürdü. Üçüncü çeyrekte, satışlarını yılda %4 artırarak beklentilerin iki katını sağladı ve Joules için Total Platform sitesinin Ekim 2023'te başlatılacağını duyurdu. Bu site, 34 milyon Euroluk bir anlaşmayla Next Plc tarafından satın alınan Joules'ın çevrimiçi varlığını güçlendirecek.

İngiliz Shein En Büyükler Arasında

Frasers Group yıl boyunca agresif satın alma stratejisiyle dikkat çekti. Boohoo'nun en büyük hissedarı oldu ve Asos'taki payını %5'ten %22.7'ye yükselterek online moda pazarındaki varlığını pekiştirdi. Ayrıca, I Saw It First ve Missguided markalarını bünyesine katarak online hızlı moda yatırımlarını genişletti. Shein, yıl boyunca önemli bir büyüme kaydetti. ABD'de halka arz yapmayı planladığı ve SPARC Group ile yaptığı anlaşmayla Forever 21'in ABD operatörünün üçte birini satın aldığı bildirildi. Ekim ayında, Frasers Group'tan UK Fast Fashion Pureplay'in fikri mülkiyet haklarını edindi. Shein'in başarısının gölgesinde, tedarik zincirinde zorla çalıştırma iddiaları ve çevresel endişeler yer aldı. Shein'in 2023 yılındaki pazar payının %2.2'ye ulaşması ve İngiltere'nin en büyük 10 moda perakendecisi arasında yer alması bekleniyor.

Authentic Brands Group, ABD'de ve uluslararası alanda genişlemeye devam etti. 40'tan fazla ikonik markayı içeren portföyüyle, şirketin global perakende satışlarının 25 milyar doları aştığı belirtildi. Hunter boot markasını Haziran ayında ve Gap China'nın sahibi Baozun ile yıl içinde 51% hisse satın alma anlaşması yaptı. Vince Holdings ile 76.5 milyon $ karşılığında Vince markasının fikri mülkiyetini satın aldı ve ABG Vince'in %75 hissesini elde etti.

Nike Pazar Payının %20’sini Kaybetti

Inditex gelirlerini %17.5 artırarak 32.6 milyar €'ya çıkardı. EBIT %29 artışla 5.5 milyar €, net gelir %27 artarak 4.1 milyar € oldu. Şirket, sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar attı ve Ambercycle ile 70 milyon Euroluk bir anlaşma yaparak geri dönüştürülmüş polyester alımını taahhüt etti. H&M sürdürülebilirlik konusunda bazı eleştirilere maruz kaldı ancak yıl boyunca çeşitli yeşil projelere yatırım yaparak bu alandaki taahhütlerini sürdürdü. 500 milyon Euroluk bir yeşil tahvil satışı gerçekleştirdi ve moda tedarik zincirlerinin karbon ayak izini azaltmaya yönelik bir yeşil kredi programı başlattı.  Nike yıl boyunca karışık bir performans sergiledi. GlobalData’nın analizine göre, şirketin pazar değeri %19.2 düşerek 32 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Nike, sürdürülebilirlik ve dijital yatırımlarını artırarak sektördeki pozisyonunu güçlendirdi.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.