BLC Group Tekstile Yapay Zekâ Kattı

BLC Group, iş planlamalarını ve müşteri memnuniyetini geliştirdiği yapay zekâ üretim modülü ile optimize etmeyi başardığını açıkladı.

  23 Eylül 2021 09:11 Perşembe
BLC Group Tekstile Yapay Zekâ Kattı

BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, “BLC Group olarak global iki iş ortağımızla geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı teknolojimiz, üretim tesisinde oluşturulan iş emirlerini en yüksek verimlilikle tamamlamamızı sağlıyor. Enerji verimliliğimizi 3’e katlayan, üretimde sıfır hataya yaklaştıran yapay zekâ teknolojilerine yatırıma devam edeceğiz. Ar-Ge’mizin hedefinde susuz boyama ve daha az tüketerek üretim var” diyor.

BLC Group, Türkiye’de tekstil sektörünün Ar-Ge yatırımlarıyla öne çıkan devlerinden biri. Dünya moda devlerine üretiminin yüzde 85’ini doğrudan veya dolaylı olarak ihraç eden grubun bu başarısının ardında teknolojiye, dijitalleşmeye ve sürdürülebilirliğe yaptığı yatırımlar var. BLC Group son olarak iki global müşterisiyle birlikte geliştirdiği yapay zeka temelli otomasyon sistemiyle iş planlamalarını ve müşteri memnuniyetini optimize etmeye başladı. BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, iki global şirketle birlikte geliştirdikleri yapay zeka tabanlı teknolojileri sayesinde üretim tesisinde oluşturulan iş emirlerini en yüksek verimlilikle tamamlayabildiklerini söylüyor.

Rekabet Gücü Arttı

Sistemin ürün kalitesinde de müşteri bazlı kişiselleştirmeler yapmaya imkân verdiğini açıklayan Balcıoğlu, “Her bir müşterimizin özel olarak dikkat ettiği konulardaki performansımızı daha da mükemmelleştirmeyi amaçladık. Yapay zeka temelli yeni sistemimiz aynı zamanda üretim miktarlarında artış sağlayarak birim maliyetlerimizi düşürmemize de önemli katkı sağladı, şirketimize rekabet gücü kattı” diyor.

Enerji Verimliliğini Üçe Katladı

BLC Group Ar-Ge ekibinin geliştirdiği bu yapay zeka temelli yeni sistem, üretimin standardizasyonu ve doğa dostu olma konusunda da önemli bir fark yaratıyor. BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Enerji tasarrufu konusunda geliştirdiğimiz verimli yakma sistemlerimizle, kullandığımız enerji kaynaklarının verimliliğini yüzde 200’den fazla yani 3 kat artırarak, hem çevreye zararımızı azalttık hem doğal kaynakları koruma yolunda önemli adımlar attık” diye konuşuyor.

Simülasyon İle Sıfır Hata

Tekstil devinin üretimde otomasyona verdiği önem üretim simülasyonu teknolojisinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadı. Balcıoğlu, üretim öncesi simülasyon yaparak ürünlerinin son istasyonda nasıl olacağını ve düzeltmeleri gereken prosesleri önceden takip edebildiklerini de söylüyor. Bu sayede hata paylarını sıfıra yakın seviyelere indirebildiklerini açıklayan Balcıoğlu, “Ayrıca bu teknolojiler birçok kararsızlık gösteren aşamayı da elemine ederek üretim planlarımızın devamlılığı sağlandı” diye anlatıyor.

Üretim Teknolojisinde de Devleşiyor

Bugün ürettiği pek çok teknolojiyle tekstildeki gücünü üretim teknolojilerine de taşıyan BLC Group, yeni prosesler geliştirme ve farklı üretim ekipmanları üretme konusunda da yoluna devam ediyor. BLC Group’un bu zamana kadar Türk sanayisine kazandırdığı yeni teknolojiler arasında karbon ayak izi sıfır olan makinalar, verimliliği ve üretim kapasitesi yüksek ekipmanlar, izlenebilirliği şeffaf hale getiren teknolojiler yer alıyor. Balcıoğlu, “Ar-Ge ekibimizin hayata geçirdiği yeni teknolojiye sahip üretim araçları proje aşamalarından çıkarak her geçen gün hayata geçiyor” diyor.

Hedef:  Susuz Boyama ve Daha Az Tüketerek Üretim

BLC Group’un teknoloji ve yapay zeka temelli üretim sistemlerine yatırım yapmaya ve daha rekabetçi ve sürdürülebilir üretime katkıda bulunma çalışmalarının devam edeceğini açıklayan BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, önümüzdeki döneme dair hedeflerini şöyle ifade ediyor: “Ar-Ge departmanı yöneticimiz ve BLC Group Yönetim Kurulu Üyesi Emre Can Balcıoğlu önderliğinde çalışan ekibimiz, sürekli iyileştirme ve üretim süreçlerinde yenilikçi çözümler için çalışmalarını sürdürüyor. Uygulanan yapay zekâ üretim modülü ise bu alanda öncü sistemlerden birisi. Gelecek dönemde ise susuz boyama, daha az enerji ve kimyasal madde kullanılan üretim süreçlerine ulaşma gündemimizde olacak.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.