Türk Tekstil Sektörü, ABD'nin Önde Gelen Firmaları ile bir Araya Geldi

ABD eksenli etkinlik yoğun ilgi gördü...

  13 Mart 2023 08:48 Pazartesi
Türk Tekstil Sektörü, ABD'nin Önde Gelen Firmaları ile bir Araya Geldi

ABD New York'ta İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'I of the World' etkinliğinde Türk tekstil sektörü ile en stratejik ihraç pazarlarımızdan biri olan ABD'nin önde gelen hazır giyim üreticileri, tasarımcıları ve tekstil distribütörleri 17-18 Ocak'ta bir araya geldi. Türk tekstil sektörü ihracatında ABD'nin çok önemli bir yeri olduğunu dile getiren İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “I of the World markamız altında gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz yoğun bir ilgi gördü. Sağladığımız yeni ticari bağlantılarla hem sektörümüzün ihracatına hem de ülkemizin ekonomisine daha büyük katkı sağlamış olacağız. 2022'de ABD'ye 866 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren bir sektör olarak, bu ülkeden daha fazla pay alabileceğimizi biliyoruz. Düzenlediğimiz yurt dışı organizasyonlarıyla sektörümüzü geleceğe hazır hale getiriyoruz. Türk üreticiler ve ihracatçılar olarak tüm pazarlarda payımızı artıracağız. ‘I of the world' bizim ABD'ye özgü yaptığımız bir organizasyon. ABD'ye özel bir çalışma yapmamız, aslında ABD'nin Türk tekstil sektörü için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Fuar ile ABD'nin önde gelen hazır giyim üreticileri, tasarımcıları ve tekstil distribütörlerini tek çatı altında topladık. Etkinliğimizde, Türkiye'nin en büyük tekstil firmalarının yanı sıra, ABD'ye açılmak isteyen yeni firmalar da yer aldı. Gerçekleştirilen yeni bağlantılarla ABD'deki pazar payımızı artırırken, ülke ekonomimize de yapacağımız ihracatla daha fazla katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

ABD'den Aldığımız Payı Artıracağız

Türk tekstil sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında ABD'nin üçüncü sırada yer aldığını dile getiren Ahmet Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemli hedef pazarımız ABD'ye 2022 yılında 866 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. ABD'nin ithalatından aldığımız payı ise yüzde 3'ün üzerine çıkardık. Dünyanın en büyük 5. tekstil ihracatçısı, AB'nin ise 2. tekstil ihracatçısı konumunda yer alan Türk tekstil sektörü olarak 36,3 milyar dolarlık ithalatıyla dünyanın en büyük tekstil ithalatçısı konumundaki ABD'de daha etkin olmak istiyoruz.”

Sektörümüzü Geleceğe Hazırlıyoruz

Tekstil sektörü olarak 2022 yılında 13 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Ahmet Öksüz, “2022'nin son aylarında sektörümüzün ihracatında dünya çapında yaşanan gelişmeler nedeniyle düşüş yaşandı. Ancak bu durumun 2023'ün ortalarından itibaren toparlanma sürecine gireceğini düşünüyoruz. Düzenlediğimiz fuarlar ve yurt dışı organizasyonlarıyla sektörümüzü geleceğe hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Türk üreticiler ve ihracatçılar olarak her pazarda var olmayı, var olduğumuzda pazarlarda da payımızı artırmamız gerektiğini biliyoruz. İhracatla büyüyen bir ülkenin ihracatçıları olarak, durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın beşinci tekstil tedarikçisi olan Türk tekstil sektörü olarak orta vadede üçüncü sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.