Tekstilin Zirvesi: Texhibition

İTHİB ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük tekstil fuarı, Texhibition İstanbul İplik, Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı bu yıl 5’nci kez ziyaretçileri ağırladı.

  01 Nisan 2024 13:42 Pazartesi
Tekstilin Zirvesi: Texhibition

8 Mart’a kadar devam edecek ve İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek organizasyona, 550 firma ve 110’ün üzerinde ülkeden 30 bin profesyonelin katılması planlanıyor. Bu yıl ilk kez iplik ve denim bölümü açılan; İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Fuarcılık A.Ş. tarafından organize edilen etkinliğin açılışında konuşan Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat, “Tekstil ve konfeksiyon sektörü, Türkiye'nin 40 yıl önce başlayan ihracata dayalı büyüme idealinde önemli bir rol oynamıştır. Bu sektörlerimizde ihracatımız 2023 yılında 32 milyar 885 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılı Ocak-Şubat döneminde ise 5 milyar 295 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bütçemizin yüzde 61’ini ihracatçılarımıza tahsis ediyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak, sürdürülebilir ve döngüsel ekonomiye uyum sürecini yakından takip ediyor ve aktif sorumluluk alıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

''Küresel Pazar Canlanacak''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de konuşmasında şunları söyledi: “Bu yılın ilk iki ayında hedeflerimizin gerisindeyiz. Her şeye rağmen biz moralimizi bozmadık, bozmuyoruz. Nitekim en kötüsünün geride kaldığını söyleyebilirim. Yılın ikinci yarısında küresel pazarların canlanmasıyla birlikte hem hazır giyim hem de tekstil ihracatımızda ibre yeniden yukarıya dönecek.”

En Prestijli Fuar

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz ise “Texhibition ile dünyanın en fazla ziyaretçi sayısına ulaşan tekstil fuarlarından biri olduk. Niteliğimizi korumak ve kontrollü büyümek; fuarımızı dünyanın en prestijli fuarlarından biri haline getirmek en büyük amacımız. Başta Ticaret Bakanımız olmak üzere tüm paydaş kurumlardan aldığımız güçle hedeflerimize ulaşabileceğimize eminim” diye konuştu. Geçtiğimiz yılı 11,6 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan ve Türkiye’nin üretimde ve istihdamda önde gelen sektörlerinden biri olan tekstil sektörü, bu yıl 5’inci kez düzenlenen Avrupa’nın en büyük tekstil fuarı Texhibition İstanbul İplik, Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nda buluştu. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ev sahipliğinde düzenlenen ve 8 Mart’a kadar sürecek fuarın açılışına, Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz katıldı. İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarla, Türk tekstil sektörünün üretim kapasitesinin ve tasarım gücünün artırılması amaçlanırken; bu yıl ilk kez iplik ve denim bölümlerine de yer verildi.

Türk Malı Algısını ve Marka Değerimizi Yükseltecek

Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat açılış konuşmasında, “Bütçemizin yüzde 61’ini ihracatçılarımıza tahsis ediyoruz” diyerek, “Texhibition İstanbul Fuarı’nın ülkemizin dünya pazarlarındaki görünürlüğünü artıracağına, Türk malı algısını güçlendirerek marka değerimizi yükselteceğine ve ülkemizin bir tasarım ve yeni nesil ürünler merkezi olması yolunda önemli katkılar sağlayacağına, dünyanın üç devinden biri olacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. İhracata dayalı büyüme modelinde lider sektörlerden biri olan tekstil konfeksiyon ürünleri sektörü, ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Tekstil konfeksiyon ürünleri sektörü ihracatımız 2023 yılında 32 milyar 885 milyon dolar oldu. 2024 yılı Ocak-Şubat döneminde ise 5 milyar 295 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 2023 yılı itibarıyla, ülkemizin ihracatının yüzde 13’ünü tekstil-konfeksiyon ürünleri sektörlerimiz karşılıyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörü, Türkiye'nin 40 yıl önce başlayan ihracata dayalı büyüme idealinde önemli bir rol oynamıştır. Tekstil ve moda, bu vizyonun temel taşlarındandır” yorumunu yaptı.

Bakanlıktan Yeşil Üretim İçin Destek

“Yeşil üretimi destekleyen tekstil ve ham maddeleri sektörümüz, Sürdürülebilirlik Eylem Planı ile Sürdürülebilirlik Yol Haritası’nı yayımlayarak öncü sektörlerden biri olmuştur” diyen Bakan Bolat, “Bizler de Ticaret Bakanlığı olarak, sürdürülebilir ve döngüsel ekonomiye uyum sürecini yakından takip ediyor ve aktif sorumluluk alıyoruz. Başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçı firmalarımızın kaynak, süreç ve enerji verimliliği, dijitalleşme gibi konularda ihtiyaç duyabilecekleri farkındalık, yol haritası, ihtiyaç analizi ile yöntem ve hedeflerin belirlenmesi amacıyla yaptığımız çalışmalar neticesinde, Yeşil Mutabakata Uyum Projesi Desteği’ni iki hafta önce hayata geçirdik. Oluşturulan bütüncül destek modeliyle, şirketlerimiz tarafından alınan danışmanlık hizmeti giderleri 5 yıl süresince yüzde 50 oranında ve toplamda 10 milyon TL’ye kadar Ticaret Bakanlığımızca desteklenecektir” açıklamasında bulundu.

''Pazar Hareketlenecek''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ise tekstil sektörünün önemine değinerek,Tekstil ve hazır giyim sektörlerimizin bu ülkenin sanayileşmesinde, kalkınmasında, istihdamında ve dışa açılmasında özel bir yeri var. Ülkemizde sanayileşme bu iki sektörle başladı. 80’li yıllarda dışa açılmanın öncülüğünü yine bu iki sektör yaptı. Yıllarca bu iki sektör ihracatta zirvedeydi. Her iki sektörde küresel oyuncuyuz. Etle tırnak gibi birbirinden ayrı düşünemeyeceğimiz tekstil ve hazır giyimde. 2023’te gerek küresel pazarlardaki daralma gerekse yüksek maliyet artışlarına bağlı olarak rekabetçiliğimizi kaybettiğimiz için hedeflerimizin gerisinde kaldık. Bu yılın ilk iki ayında da yine hedeflerimizin gerisindeyiz. Elbette bu istediğimiz bir sonuç değil. Ama ticarette işler her zaman istediğimiz gibi gitmiyor. Bizim dışımızda gelişen nedenlerle inişler ve çıkışlar olabiliyor. Her şeye rağmen biz moralimizi bozmadık, bozmuyoruz. Nitekim en kötüsünün geride kaldığını söyleyebilirim. Texhibition Fuarı’nın beşincisine de çok yoğun bir ilgi olduğunu biliyorum. Elbette bu büyük ilginin ihracatımıza pozitif yansımaları olacak. Yılın ikinci yarısında küresel pazarların canlanmasıyla birlikte hem hazır giyim hem de tekstil ihracatımızda ibre yeniden yukarıya dönecek” dedi.

''İhracata Odaklanacağız''

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Fuarcılık A.Ş. tarafından organize edilen ve bu yıl 550 firma ve 110’ün üzerinde ülkeden 30 bin profesyonelin katılımı beklenen fuara ilişkin, “Texhibition ile dünyada en fazla ziyaretçi alan fuarlardan biri haline geldik” diyen Ahmet Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Son 4 yılda tekstil sektörümüzün ihracattan aldığı payı yüzde 2 seviyesinden yüzde 3,5’e çıkardık. 2023 yılı küresel talep daralması ve depremin etkileri nedeniyle zorlu geçse de AB ve ABD gibi en büyük pazarlarımızda pazar payımızı korumayı başardık. Bunu da sektörün el birliği ile organize ettiğimiz fuarımıza borçluyuz. Dünyanın en fazla ziyaretçi sayısına ulaşan tekstil fuarlarından biri olduk. Niteliğimizi korumak ve kontrollü büyümek; fuarımızı dünyanın en prestijli fuarlarından biri haline getirmek en büyük amacımız. Başta Ticaret Bakanımız olmak üzere tüm paydaş kurumlardan aldığımız güçle hedeflerimize ulaşabileceğimize eminim. Ülkemize ve sektörümüze güveniyoruz. Veriler gösteriyor ki dünya tekstilden vazgeçmiyor. Ar-GE ve markalaşmaya önem gösteriyor. Biz de sektörümüzde markalaşmayı artırarak ve daha fazla ihracat yapmaya odaklanarak sektörümüzden daha fazla söz ettirmeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki fuarımız küresel tekstil sektörünün buluşma noktası olduğu gibi marka algısının geliştirilmesine de katkıda bulunacak.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.