Domotex 2024’te “Sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi”

Fuarın ana teması halı ve zemin kaplamaları endüstrisinde sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi ve çevrenin korunması olacak.

  07 Şubat 2024 09:02 Çarşamba
Domotex 2024’te “Sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi”

Global halı ve zemin kaplama sektörünün buluşma noktası Domotex’in 11-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşecek olan organizasyonunda sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi ile çevrenin korunması konusu ikinci kez kilit bir rol üstlenecek. Ayrıca fuarın Domotex özel alanında Yeşil Koleksiyon ödül töreni gerçekleşecek ve 4 farklı kategoride doğadan ilham alan tasarımlar ödüllendirilecek. Uzmanlardan oluşan uluslararası bir jüri, sunulan sergileri inceledikten sonra bir ön elemeden geçirip, tüm fuar boyunca Yeşil Koleksiyon bölümünde sergilenmesini sağlayacak. Bu sene jüriye TFI Aachen Direktörü Dr. Jacqueline Lemm başkanlık yapacak. Jüri üyeleri arasında ayrıca sektörel dergilerden Floor Focus’un yayıncısı Kemp Harr ve kâr amacı gütmeyen Label STEP kuruluşunun Genel Müdürü Reto Aschwanden de yer alacak.

Günümüzde sürdürülebilirliğin giderek vazgeçilmez bir konu olması gerektiğinin altını çizen Domotex Global Direktörü Sonia Wedell-Castellano, “Doğal kaynakların giderek tükendiği, iklim krizinin getirdiği etkilerin hayatımızı direkt olarak etkilemeye başladığı dünyamızda, sürdürülebilirliğin her alanda yaptığımız işin ayrılmaz bir parçası haline getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle Domotex’te, ‘Doğa Tarafından Temellendirilmiş’ (doğadan ilham alınarak sürdürebilir üretim) adlı değere dayalı ana temamız ile ‘Yeşil Koleksiyon’ adlı özel alanımızı sürdürmeye ve kapsamını genişletmeye karar verdik” dedi. Sürdürülebilirliğe dair çalışmaların devam edeceğine değinen TFI Aachen Direktörü ve bu seneki Green Collection Ödülü’nün Jüri Başkanı Dr. Jacqueline Lemm, “Domotex’in olağanüstü tanıtımlar ve yenilikçi ürünlerin yanı sıra hem güncel araştırma projeleri olması hem de ilham verici bir konferans programına sahip olmasıyla özellikle 23. salonda yer alan Yeşil Koleksiyon özel alanında ziyaretçilerin beklentilerini karşılayacağına eminiz” açıklamasında bulundu. Dr. Jacqueline Lemm ayrıca “Domotex ile sürdürdüğümüz başarılı iş birliğimizin devam etmesi bizim için çok kıymetli. Biz, sürdürülebilirlik alanındaki güncel araştırmalar ile düzenleyici tedbirler hakkında bilgilendirmeye yönelik köklü yaklaşımımızı sürdürmeye de devam edeceğiz. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik yaklaşımımıza ‘ileri seviye eğitimler’ gibi son derece önem arz eden bir unsuru da katacağız.”

Sürdürülebilirlik Etrafında Özgün Konu Başlıkları

Domotex’in 2024 yılı organizasyonunda ödül verilecek dört kategorinin tamamının sürdürülebilirliğe odaklanmasının yanı sıra her bir kategori sürdürülebilir ürün veya üretim süreçlerinin farklı boyutlarına da değinecek;

-Çevre Dostu Ürünler: Organik ve etik yollarla üretilen malzemelerin yanı sıra geri dönüştürülmüş ve ileri dönüştürülmüş ham madde üzerine yoğunlaşır.

-Sağlıklı Ürünler: Düşük emisyonlu ürünlerle halı ve zemin kaplamalarının üretilmesine odaklanır.

-Sürdürülebilir Üretim: Bu kategori, zemin kaplama endüstrisinde uygulanan alternatif, enerji tasarrufu sağlayan ve diğer sürdürülebilir üretim süreçlerini ve bunlara ilişkin ürünleri kapsar.

-Sosyal Sorumluluk: Çalışanlarına örnek teşkil edecek nitelikte faaliyet gösteren üreticileri belgelendirmeyi amaçlamaktadır.

Dünyanın farklı bölgelerinde katılımcıları, ziyaretçileri ve satın alma profesyonellerini tek çatı altında buluşturan Domotex, 11-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşecek.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.

FİRMANIN DİĞER HABERLERİ

Firmanın Tüm Haberlerini Göster