Aksa Akrilik Elyaf Yeni Baştan Tanımlanıyor

Aksa Akrilik, tekstil sektörünün en önemli ham maddesi olan akrilik elyafın üretim sürecini, evrimini ve farklı sektörlerdeki keşfedilmemiş potansiyelini gözler önüne seriyor.

  05 Eylül 2023 08:57 Salı
Aksa Akrilik Elyaf Yeni Baştan Tanımlanıyor

Bugün 5 kıtada, 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan Türkiye’nin tek; dünyanın ise lider akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, liderliğin verdiği sorumlulukla bir ilke daha imza attı. Akriliğin dönüşümünü interaktif bir platformda ziyaretçilerin deneyimlemesine açan Aksa Akrilik, katılımcıları tasarım, sanat ve endüstrilerde devrim yaratan bir malzemenin eşşiz yolculuğuna çıkarıyor. Yalova’daki fabrikasında 570 metrekareye yayılan Aksa Deneyim Alanı 22 farklı istasyondan oluşuyor, akrilik elyafın kullanım alanlarını ve özelliklerini birbirinden şaşırtıcı ve etkileyici deneyimlerle sunuyor. Yepyeni bir iletişim biçimi kurgularken, tekstil sektörüne de yeni bir bakış açısı ve vizyon aralayacak projede, akrilik elyafın moda, otomotiv, mobilya, sağlık ve daha birçok endüstride nasıl kullanıldığını anlatan interaktif sergiler yaratıcı imgelerle iç içe geçiyor.

Tüm Duyulara Hitap Eden Deneyim Alanı

Sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tasarladığı rekabetçi, yenilikçi, insan sağlığı ve çevre açısından güvenli ürünlerin, sektörde devam eden başarılarının temelini oluşturduğunu söyleyen Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, “ İnteraktif bir platform olan  ADA, ziyaretçilerine halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden battaniyeye kadar tekstil sektörünün en önemli ham maddesi olan akrilik elyafın üretim sürecini, evrimini ve keşfedilmemiş potansiyelini kapsayan bir yolculuk vadediyor.  ADA bir müze, galeri veya fabrika gibi gezeceğiniz bir alanın ötesinde yaratıcılık, işlevsellik ve estetiği kusursuz bir şekilde birleştiren ve tüm duyulara hitap eden bir deneyim alanı olarak tasarlandı” bilgilerini paylaştı.

Akrilik Elyafı Anlatmanın En Yalın Hali, ADA

Aksa ADA projesinin çok temel bir ihtiyaçtan, akrilik elyafı daha iyi anlatma arayışından doğduğunu aktaran Genel Müdür Cengiz Taş, “İnsan, dokunduğu, gördüğü şeyleri daha hızlı ve kolay algılıyor. Bu gerçekten hareketle, akrilik elyafı en kolay nasıl anlatırız diye düşünmeye başladığımızda sonuç bizi bu projeye götürdü. ‘Aksa Deneyim Alanı’ terimi bize ilham kaynağı oldu. Hedef aslında algılanması zor olan sanayi terminolojisini, daha kolay yöntemlerle etkileyici bir şekilde ifade etmekti” dedi.

ADA ile Akrilik Elyaf Dünyasının Tüm Yolculuğuna Tanıklık Ediliyor

ADA’nın ilk noktası olan Tünel’de Aksa Akrilik çalışanlarının şirket değerleri ve akrilik üzerine deneyimleri aktarılıyor. Tünelde bulunan sloganlar 1500’e yakın çalışanın katılımıyla ortaya çıkan ve Aksa’nın kendilerine ne ifade ettiğini anlatan fikirlerden süzülerek oluştu. Sonrasında ise, üretim aşamasından son kullanıcıya, hatta geri dönüşüme ve çevreye etkilere kadar akrilik elyafın dünya üzerindeki tüm yolculuğuna tanıklık ediliyor.

Günlük rutinlerimizde kullandığımız ürünlerin içeriğindeki akrilik elyaf oranlarından, farklı üretim teknikleri ile birbirinden farklı doku ve kalınlıkta kumaşlara, özgün tasarımlarla moda dünyasına seslenen koleksiyondan, spor tekstilinde sunulan üstün konfor ve performansın deneyimlenebildiği alanlara kadar birbirinden renkli ve şaşırtıcı duraklar ziyaret ediliyor.

Aksafil Yatırımı

Geçtiğimiz yıl, en önemli yatırımlarından biri olan ilklerin projesi Aksafil, Türk ve Japon mühendislerin 3 yıllık yoğun çalışmalarının ardından faaliyete geçti. Proje kapsamında ilk kez air jet iplik eğirme teknolojisi ile high bulk dediğimiz hacimli akrilik iplik üretildi.  Aksafil ile lideri olduğumuz düz örme sektörü ve hacimli ipliğe yeni bir iş modeli ve heyecan getirdik. İkinci fazı bu sene devreye alınan tesisin kurulu kapasitesi yıllık 6.6 bin ton olarak belirlenmiştir.

Teknik iplik tesisi yatırımı ise 45 milyon ABD Doları bütçe ile devam etmektedir. Söz konusu tesisin 2024 yılının sonundan itibaren kademeli olarak devreye alınması ve yıllık 7 bin ton kapasiteye ulaşması planlanmaktadır.

Kârlılığını Artırdı

Aksa Akrilik, rekabetçi yapısı ve verimli üretimi sayesinde kârlılığını artırmış, 2021’de 1,7 milyar TL olan Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), 2022’de yüzde 130 artışla 3,9 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Kapasite kullanım oranının yüzde 94 gibi sektörün bir hayli üzerinde tamamlandığı yılda, ciro da bir önceki döneme kıyasla iki katından fazla artış göstererek 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Diğer taraftan, her yıl büyümekte olan piyasa değeri, 2022’de 29,8 milyar TL’ye mertebesine çıkarak Borsa İstanbul’un en değerli şirketleri arasındaki yerini korudu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.