Tekstil Sektörü ABD’den Aldığı Payı Büyütecek

Eylül ayında ABD’nin Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen ‘’LA Textile Show Eylül 2023’’ fuarına katılan 13 tekstil firması önemli siparişler alırken, yeni bağlantılar da edindi.

  16 Ekim 2023 08:41 Pazartesi
Tekstil Sektörü ABD’den Aldığı Payı Büyütecek

Trend alanı organizasyonu ile fuarda sektörümüze yönelik farkındalığın arttırılması, Türk ürünlerine dikkat çekilmesi ve alıcı çalışmaları yapılmasını hedefleyen UTİB, standında katılımcıların en son trendleri yansıtan kumaş ve sürdürülebilir tekstil ürünlerinden örneklerle özel bir tasarım sergiledi.

Fuarı ve sektörü değerlendiren UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “2022 yılında tam 199 ülke ve bölgeye tekstil ihracatı yaptık. 7,8 dolar seviyesinde kilogram ihracat değerine ulaştık. Sektörün küresel rekabet ortamında öne çıkabilmesi için Ar-Ge, inovasyon, tasarım, markalaşma ve ekoloji dostu çevreci üretim gibi konularında çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu fuarda da bu özelliklere sahip ürünlerimizi sergiledik. Birliğimizin oluşturduğu trend alanı da dikkat çekerek yabancıların ilgi odağı oldu. Katma değerli üretim, etkin yurt dışı fuar katılımları, ticari alım heyetlerinin de desteğiyle ihracatımızı artırmak, katma değerimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

Tekstilde En Az 1 Milyar Dolar İhracat Hedefi

ABD’nin tekstil sektörü için çok önemli bir ülke olduğunun altını çizen Taşdelen Engin, “Hazır giyim sektörüyle birlikte 31,6 milyar dolar ihracatla Türkiye’nin en büyük ikinci ihracatçı sektörüyüz. Yaklaşık 20 milyar dolar değerinde dış̧ ticaret fazlasıyla Türkiye’ye en fazla döviz girdisi sağlıyoruz. İki sektör olarak geçen yıl ABD’ye 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik ABD 2022 yılında Dokunmamış mensucat ürün gruplarında 2,1 milyar dolar ithalat gerçekleştirirken, Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 128,1 milyon dolar oldu. Dünyanın en büyük ithalatçı ülkesine yaptığımız ihracat tutarını yeterli bulmuyoruz. Kaliteli, inovatif, sürdürülebilir üretim gücümüzü bu pazarda daha net gösterip sadece tekstilde en az 1 milyar dolarlık ihracata ulaşabiliriz” diye konuştu.

ABD, Toplam İthalatta 3,3 Trilyon Dolara Ulaştı

-2022 yılında ABD’nin ithalatı %15 artarak 3,3 trilyon dolar oldu.

-İthalat yaptığı başlıca ülkeler Çin, Meksika, Kanada, Japonya, Almanya, Vietnam, G. Kore, Tayvan, Hindistan ve İrlanda’dır. Ülkenin ithalatında Türkiye yüzde 0,6 pay ile 25’nci sırada yer alıyor.

-2022 yılında ABD’ye ihracatımız yüzde 20 artışla 20 milyar 428 milyon dolar olurken, ithalatımız yüzde 26 yükselişle 14 milyar 993 milyon dolara ulaştı.

-Türkiye, geçen yıl ABD’ye yüzde 6,3 artışla 1 milyar dolarlık hazır giyim ürünü ihraç ederken, tekstilde ise yüzde 15,2 artışla 548 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

On Ülkeden 70 Kişilik Yabancı Heyet Bursa’ya Geldi

Ekolojik tekstillerin uluslararası pazarlardaki varlığını güçlendirmek amacıyla UTİB tarafından gerçekleştirilen Ekolojik Tekstiller UR-GE projesi, beşinci alım heyeti etkinliği ile iş birliğine yeni kapılar açmaya devam etti. UTİB'nin Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi, 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar çerçevesinde Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülüyor. Bu kapsamda düzenlenen alım heyeti etkinliği, UR-GE kümesindeki 8 firmanın katılımıyla gerçekleşti. İngiltere, İspanya, İtalya, Polonya, Hollanda, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Arnavutluk ve Belarus'tan yaklaşık 70 kişilik alım heyetinin Bursa'da ağırlandığı etkinlik, tekstil sektörünün önde gelen firmalarının ürünlerinin sergilendiği ve yoğun katılımın olduğu iş görüşmelerine sahne oldu. Organizasyon sayesinde önemli iş birliklerinin temellerini attı.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.