Türk Girişimcilerden Sıvı Geçirmeyen Medikal Kumaş

Türk bilim insanları, hastane enfeksiyonlarının önüne geçmek amacıyla antibakretiyel ve sıvı geçirmeyen hastane kumaşı üretti.

  19 Aralık 2019 11:00 Perşembe
Türk Girişimcilerden Sıvı Geçirmeyen Medikal Kumaş

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kılıç, Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen 4. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi'nde konuştu. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve İTÜ olarak Medikal Tekstiller Ar-Ge Merkezi'ni (MediTeks) kurduklarını anlatan Kılıç, burada, doktorlardan aldıkları cevaplara göre hastanelerin ihtiyaç duyduğu katma değerli malzemeleri geliştirdiklerini söyledi.

Enfeksiyonun Önüne Geçiliyor

Doktorların önlükleri, hastane çalışanlarının kıyafetleri ve sedye kumaşı gibi alanlarda inovasyon kültürünü kullanarak yenilikçi ürünler geliştirdiklerini belirten Kılıç, "Antibakteriyel ve itici yapıda ürünler yapıyoruz. Bu ürünlerde hastane enfeksiyonunu da tetikleyen belli problemler vardı. Antibakteriyel ürünler kullanılmıyor şu anda ülkemizde. Yenilikçi ürünlerden yaptığımız malzemeler hem kanı hem de idrarı itiyor. Özellikle önlüklerde ve sedye kumaşlarında, hem de antibakteriyel özelliği sebebiyle hastane enfeksiyonunun önüne geçiyoruz" dedi.

700 Bar Basınca Dayanabilen Kompozit

Hastane enfeksiyonlarını azaltan kaplama malzemeleri üzerinde de çalıştıklarını aktaran Kılıç, sağlık merkezlerinin iç mekanlarında kullanılan kompozit malzemeleriyle hastane enfeksiyonlarını azalttıklarını söyledi. Kılıç, İTÜ bünyesinde farklı kompozit (kaplama) ürünler geliştirdiklerini ifade ederek, LPG yakıt tanklarını kaplayan güvenli bir malzeme üretiminde başarılı olduklarını söyledi. Kılıç şunları kaydetti: "Bu ürünleri kaplamada kullanırsak 600-700 bar gibi basınçlara dayanabiliyor.”

İngiltere Ve Hong Kong'a Satış Yaptık

Nano malzeme üretiminde önemli bir aşama kaydettiklerini anlatan Ali Kılıç, Nano-fiber malzeme üreten bir cihaz geliştirdiklerini söyledi. "İnsan saçının binde 1'i kadar kalınlıkta fiber malzeme üretiyoruz. Filipinler’e, Hong Kong'a, Çekya ve İngiltere'ye satış yaptık. Yani üniversite laboratuvarlarında üretilen bir teknoloji oralara kadar gitti" diyen Kılıç, " Nano-fiber malzeme üreten makinemizden üretmeye devam ediyoruz. Fuarlarda yer alarak son tüketiciye ulaşmak istiyoruz” yorumunu yaptı.

Biz Tasarlıyoruz Onlar Üretiyor

Geliştirdikleri makine ve ürünleri üretebilmek için çeşitli markalarla beraber ilerlediklerini belirten Kılıç, “Anadolu'nun dört bir yanındaki şirketlerle birlikte başarılı işler yaptık. Malzemeleri biz üniversitede küçük ölçekte yaptıktan sonra firmalara götürüp firmalardan büyük ölçekte üretimini yapmalarını talep ediyoruz. Şu anda binlerce metre sıvı emmeyen kumaşlardan üretecek kapasitemiz mevcut. Çünkü bu firmalara da bir taraftan bu makinelerin büyük olanlarını tasarlayıp imal ediyoruz" diye konuştu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.