Türkiye Karbon Kumaş Üretmeye Başladı

Türkiye'de ilk kez aktif karbon kumaşlarla üretilen solunum maskeleri...

  17 Şubat 2014 08:25 Pazartesi
Türkiye Karbon Kumaş Üretmeye Başladı

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarı'na sunulan İnovatif Proje ile Türkiye aktif karbon kumaş üretimine başladı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge Proje Pazarına sunulan İnovatif Proje ile Türkiye aktif karbon kumaş üretimine başladı. 2010 yılında yapılan proje pazarına katılan ve aktif karbon kumaşların kullanımı konusunda sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Numan Hoda,  Sanayi Bakanlığı’ndan aldığı destek ile kendi işletmesini kurdu ve dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşları, Türkiye’de ilk kez üretmeyi başardı. Proje, Türkiye'ye aktif karbon kumaş üretimini kazandırmanın yanı sıra, üretim maliyetini de düşürdü.

Dünyada birkaç ülkede üretilebilen aktif karbon kumaşlarının, Türkiye'de ilk kez üretilmesini sağlayan Doç. Dr. Numan Hoda, uyguladığı yöntem ile üretimi emsallerinden 10’da 1 maliyet ile çok daha ucuza gerçekleştirildiğini belirtti. Hoda, "Türkiye'de ilk kez aktif karbon kumaşlarla üretilen solunum maskeleri, benzerlerinden farklı olarak sadece partiküllerin değil; tüm moleküler gaz ve kokuların girmesini de engelliyor. Aktif karbon kumaşlar, karbon içeriğinin arıtma ve saflaştırma özelliğinden yararlanıyor" ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Hoda, ABD’den metrekaresini 160 dolara incelemek için satın aldığı kumaşı hiç unutamadığını belirterek; “Şimdi aynı kumaşı çok daha düşük fiyata üretiyorum. Şirketim 2013 yılında kayda değer ürün üretimi gerçekleştirerek önemli bir miktarda ciro yapmıştır. 2014 yılında üretim kapasitesini arttırmak üzere yeni fabrika kurmayı planlıyoruz. Ayrıca 2014 yılında Almanya ve Amerika’ya ürün vermek üzere anlaşmalar yaptık” diye konuştu.

“Yeni Projelere Katkı Vermeyi Sürdüreceğiz”

UTİB Başkanı İbrahim Burkay inovasyon ve Ar-Ge ısrarlarının süreceğini belirterek, "Proje pazarı etkinliğini ilk kez 2009 yılında gerçekleştirdik. Proje Pazarı etkinliklerine başlarken, orta vadede bu tarz sonuçlar çıkacağını biliyorduk. Orta ve uzun vadede ekonomiye yeni ürün ve proje kazandıracaklarına inanarak yola çıkmıştık. Şimdi bunu görmek bizi mutlu ediyor. Yeni projeleri desteklemeyi, yeni başarı hikayelerinin yazılmasına katkı vermeyi sürdüreceğiz." dedi.

Burkay, 2009 yılında 67 proje ve 145 katılımcı ile başlayan etkinliğin giderek geliştiğini, Ar-Ge Proje Pazarı’nı 2013 yılında 330 proje ve 2 bin 500 katılımcıyla gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “bu yıl yeni bir rekora imza atacağız” dedi.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.