VDMA’dan ITMA 2019'a Yoğun Katılım

Alman makine üreticileri ITMA 2019'da yoğun katılımlarıyla dikkat çekti. Fuarda 110'dan fazla VDMA üyesi firma vardı.

  25 Temmuz 2019 00:00 Perşembe
VDMA’dan ITMA 2019'a Yoğun Katılım

Dünyanın önde gelen tekstil makineleri fuarlarından olan ITMA 2019, Alman firmalarının yoğun katılımıyla gerçekleşti. 110'dan fazla Alman Tekstil Makinacıları Birliği (VDMA) üyesi şirket de dahil olmak üzere Almanya'dan gelen 220'den fazla katılımcı; eğirme, nonwoven, dokuma, örme, çözgü örme ve terbiye odaklı hemen hemen tüm farklı makine bölümlerinde ürün sergiledi. Alman makine üreticileri tarafından kullanılan toplam sergi alanı, ITMA 2015'e kıyasla yaklaşık %3,5 oranında bir artış göstererek 21.000 metrekareden daha fazla bir stant alanı oluşturdu.

VDMA üyeleri Barselona'da, Akıllı Hizmetler de dahil olmak üzere Endüstri 4.0'ın (akıllı ve entegre üretim için Endüstriyel Nesnelerin İnterneti olarak da bilinir) en gelişmiş teknoloji çözümlerini ve uygulamalarını gösterdi. ITMA'daki VDMA basın toplantısı sırasında, on iki tanınmış VDMA üyesi şirketin sözcüsü, Industry 4.0 çözümlerinin tekstil süreç zincirini nasıl etkilediğini göstererek şu açıklamaları yaptılar:

Andritz Perfojet İş Geliştirme Direktörü Alexandre Butte: “Andritz, mevcut ve yeni tesisler için Metris adında tek bir teknoloji markası altında cazibeli dijital çözümler sunmak için ilgili uzmanlığını bir araya getirdi. Metris teknolojileri, IIoT (Endüstriyel Nesnelerin İnterneti) veya Industry 4.0 sektöründeki en son teknolojiye sahip ürünlerdir ve bireysel müşteri gereksinimlerine göre uyarlanabilir.”

Brückner Trockentechnik Teknoloji Ofisi Şefi Axel Pieper: “Tekstil makineleri etrafındaki yazılım yenilikleri, ürün geliştirmede giderek daha fazla önem kazanıyor. Yeni geliştirilen mobil makine operasyon panellerimiz ve yönetim kokpitlerimiz kullanım kolaylığını önemli ölçüde artırmıştır. Gelişmiş üretim destek sistemleri, tutarlı bir yüksek kalite seviyesi korurken operatörün üretim çıktısını mümkün olan en düşük maliyetle en üst düzeye çıkarmasını destekler. Gelişmiş servis araçlarımız, öngörücü bakım, video eğitimleri ve artırılmış gerçeklik desteği gibi yeni özellikler sunar.”

COO, Autefa Solutions’dan André Imhof: “Dijitalleşmenin odak noktası müşteri yararına olduğunda başarı gerçekleşir. 4.0 hizmetimiz ömür boyu üretim hattının temel çizgisini iyileştirmenin tüm yönlerini kapsar. Kalıcı bir dijital iletişimin varlığına bağlı olarak, Autefa Service 4.0 müşterinin yararı için iyi derecede hizmetler sunmaktadır. Autefa Service 4.0, genel kabul gören günlük işlerden, her zaman müşteri ihtiyaçlarına odaklanan yüksek sofistike büyük veri algoritmalarına kadar süreçleri entegre eder.”

Dienes Apparatebau Satış Müdürü Dierk Dornieden: “Dienes MultiMode® sistemi, araştırmalar için I4.0'dır. MultiMode®'un tüm işlevleri, araştırma kurumlarının ve endüstrinin maliyetleri düşürmesini ve yeni ürünlerin geliştirilmesinde hızlı ve esnek bir şekilde çalışmasını sağlar.”

Halo Genel Müdürü Marcus Ott: “Bize göre tekstil endüstrisi, elyaftan terbiye edilmiş ürüne kadar en yüksek veri şeffaflığı seviyesine ulaşmak için özel olarak tasarlanmış BT çözümlerine ihtiyaç duyuyor. İnsan ve makine arasındaki doğrudan iletişim, tüm ilgili verilerin bu sürekli şeffaf sunumunu mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlara esnek imkanlar ve en önemlisi de mobil erişim sağlar.”

Karl Mayer'in bir yazılım şirketi olan KM.ON’un Genel Müdürü Antonia Gottschalk: “ITMA'da, makina inşaatından Sanayi 4.0 konusuna kadar uygulamalar ve tekstiller üzerinden bir köprü inşa ettik: ‘Tekstil Ürünlerinin Geleceği’ hakkında fikir veren ve KM.ON'un yeni dijital çözümlerini sunan yedi adet yenilikçi makineyi gösterdik. Dijital markamızın ürünleri, tüm iş birimlerindeki süreçlerini önemli ölçüde iyileştirmek için müşterilerimiz ve diğer tekstil üreticileri tarafından kullanılabilir. Bu nedenle, örneğin, yenilikler üretim akışı sırasında arızaları etkin bir şekilde ortadan kaldırmanın ve analiz etmenin mümkün olduğu k.product'a ait bir ürünü içerir. Ayrıca, yazılım başlangıcımız KM.ON GmbH, Asya'da ilk yurtdışı iştirakini kurdu. Bu şekilde, tekliflerimizin bölgesel odağını netleştirebiliriz, aynı zamanda ana pazarımızdan yeni gelişmeler için önemli stimuliler alabiliriz.”

Mayer & Cie’nin Yönetim Üyesi Sebastian Mayer: “Her zaman bir adım önde olmayı hedefliyoruz. Dijitalleştirme, teknolojideki gelişmelerin ötesinde şirket prensibimize sadık kalmamız için değerli fırsatlar sunuyor.”

Monforts Textilmaschinen’in Başkan Yardımcısı Klaus A. Heinrichs: “Monforts'un gelişmiş sensör teknolojisi sayesinde, tüm teknik makine verileri sanal olarak ve gerçek zamanlı olarak cloudda haritalanır. Clouddaki veriler, ilgili teknik özelliklere göre sistemin mevcut durumunu gösterir ve hedeflenen analiz ve kontrollü planlama ve üretimi mümkün kılarak tüm üretim sürecini haritalandırabilir: Veri analizlerinden elde edilen öngörüler, gerçek üretim sürecini optimize etmek için kullanılabilir. Gerçek zamanlı duruma genel bakış, duruş süresini önemli ölçüde azaltarak makine kullanılabilirliğini artırır. Potansiyel hata kaynakları tahmin edilebilir ve ortadan kaldırılabilir. Dijital ikiz, örneğin dönüştürücüler veya dişliler gibi bir sistemin bireysel aşınma parçaları hakkında bilgi sağlar. Gelecekte operatörler, bir aşınma parçasının ne kadar süreceğini ve ne zaman bakım yapılması ya da ne zaman değiştirilmesi gerektiğini görebilecekler. Entegre Monforts web mağazasına doğrudan erişim sağlayabilmek, kullanıcıların gerektiğinde tek bir düğmeye basarak aşınan parçaların yenisini ve yedek parçaları sipariş edebilmelerini ve böylece makinelerin çalışmama sürelerinin neredeyse önlenmelerini sağlar.”

Neuenhauser Maschinenbau Bölüm Başkanı Wilhelm Langius: “Neuenhauser, özerk araçlarda ve navigasyon sistemlerinde son gelişmelerle birlikte, AGV’lerin dokumahanelerin geleceği için gerekli olduğunu gördü. AGV, yıllardır piyasada olan ancak son zamanlarda Endüstri 4.0'ın devreye girmesini sağlayan bir teknoloji olan Otomatik Kılavuzlu Araçlar demektir. Ekibimiz çok kısa bir sürede, akıllıca kontrol edilebilen otomatik güdümlü araçlardan oluşan geniş bir filo kullanan en gelişmiş taşıma sistemini geliştirdi. ITMA 2019’da, AGV’lerimizi ilk kez uzman bir kitleye sunduk.”

Oerlikon Manmade Fibre Segmenti Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı André Wissenberg: “Oerlikon, bu yılki ITMA'da tüm ziyaretçilerini yapay elyaf üretiminin geleceği için bir yolculuğa davet etti. Tüm konuklarımıza muhteşem bir sanal 4D showroomunda sürdürülebilir ve otomatik suni elyaf üretimi vizyonumuzu gösterdik: geleceğin mottosu ‘Temiz Teknoloji. Akıllı Fabrika’. Ve bütün bunlar standımızda gerçekliğe sadece bir taş atımlık mesafedeydi. Bugün, yeni ve inovatif bir endüstriyel tasarımla verimli makine ve tesis konseptleri için dünyada dört ilki sunuyoruz. Tüm bunlar, diğer birçok yenilikle birlikte bizim DNA’mızı oluşturuyor.”

Sedo-Treepoint Pazarlama Müdürü Andreas Hannes: “Dijitalleşme ve akıllı fabrika, müşterilerimiz için büyük uğraşlar teşkil ediyor - özellikle boyama ve terbiye konusunda, tasarruf ve teknolojik gelişmeler için yüksek bir potansiyel var. Boyama ve apre otomasyonunda pazar lideri olarak Sedo Treepoint, 40 yılı aşkın bir süredir müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmaktadır. ITMA'da gösterilen yeni gelişmelerimiz akıllı fabrika için tasarlanmıştır ve müşterilerin rekabet avantajlarını güçlendirmelerine yardımcı olacaktır. Bizler proses optimizasyonu için sizlerin uzmanlarıyız!”

Trützschler Teknoloji Ofisi Şefi Dr. Christof Soest: “Mükemmel eğirmenin hazırlık süreci iplik kalitesi için çok önemlidir ve Trützschler'de I4.0 teknolojileri bu süreci daha da akıllı hale getirmeye yardımcı olur. Akıllı, kendini optimize eden makine çözümlerini ve dijital sistemleri entegre ederek Trützschler, müşterilerin tutarlı kaliteyi sağlamak için otomasyona doğru büyük bir adım atmalarını sağlar.”

Geleceğin Mühendisleri

ITMA ayrıca genç mühendislere yönelik bir etkinliktir. VDMA'nın maddi desteğiyle, sekiz teknik üniversiteden 300'den fazla öğrenci Barselona'da yüksek teknolojiyi canlı olarak görme şansını yakaladı. Bu, sektörün geleceğine yönelik karşılığını verecek bir yatırım olarak nitelendirildi.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.