Tekstil İhracatının Liderleri Ödüllendirildi

İTHİB, geçtiğimiz yılın başarılı ihracatçılarını “İhracatın Liderleri” ödül töreni ile ödüllendirdi. Düzenlenen törende toplam 1099 ihracatçı firma 5 farklı kategoride ödül aldı.

  09 Temmuz 2019 00:00 Salı
Tekstil İhracatının Liderleri Ödüllendirildi

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2018 yılında başarılı ihracat gerçekleştiren 1099 ihracatçı firmayı platin, altın, gümüş, bronz ve başarı olmak üzere 5 kategoride “İhracatın Liderleri” ödül töreni ile ödüllendirdi.

Ödül töreninin açılışında konuşan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ödül alan ihracatçıların çok büyük başarılara imza attığını söyleyerek şunları söyledi:

“Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün 2018 yılı itibariyle 188 ülkeye gerçekleştirdiği 10,5 milyar dolarlık ihracata büyük katkı sunan ihracatçılarımızı ödüllendiriyoruz. Ülke ekonomimize önemli ölçüde dış ticaret katkısı veren sektörümüz 11 bin 200 ihracatçısı ile 413 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tekstil sektörü olarak bizlere düşen görev mevcut pazarlarımızda gücümüzü arttırıp yeni pazarlara açılmak ve ihracatımızı daha da yukarılara taşımak için gece gündüz çalışmak. Markalaşma, tasarım, Ar-Ge ve inovasyon her zaman önceliğimiz. Bugün tüm Türkiye’de 341 tasarım merkezi varken bunun 62 tanesi tekstil sektöründe. Ayrıca sektörümüzde 71 Ar-Ge merkezine ulaşmış durumdayız. 2018 yılında teknik tekstil ihracatında tarihimizin en yüksek ihracat değeri olan 1 milyar 750 milyon dolara ulaşmış olmamız da bunun en büyük göstergesi. Çok değil 18 yıl önce dünya sıralamasında 13. olan Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü hızla yukarı sıralara tırmanmayı başardı. Türkiye, bugün dünyanın 7. Avrupa Birliği’nin ise ikinci büyük tedarikçisi konumunda.”

Türkiye’nin geçmişte üzerinde olan birçok gelişmiş ülkeyi geçmeyi başardığını kaydeden Öksüz, “Amacımız ülkemizin dünya pazarlarındaki payını daha üst sıralara çıkarmak. Tekstil sektörü dün ve bugün olduğu gibi yarın da en önemli sektörlerden bir tanesi olmaya devam edecektir.” dedi.

Tekstil Mühendisliği Öğrencilerine Burs

YÖK ile imzaladıkları anlaşmaya da değinen İTHİB Başkanı, “Tekstil Mühendisliğinin Algısının Yükseltilmesi Projesi’ için YÖK ile protokol imzaladık. Sektörümüzün geleceğine yönelik yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla hayata geçirilen bu projede ilk 80.000 sıralama ile Tekstil Mühendisliği Bölümlerini tercih eden öğrencilerimize İhracatçı Birliklerimiz ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası olarak asgari ücrete varan karşılıksız burs imkânı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Tekstilde Dünya Yedincisi”

Törende bir konuşma yapan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da tekstil sektörünün Türkiye ekonomisindeki önemine dikkat çekerek; “Tekstil bugün de hâlâ bizim göz bebeğimiz. Türkiye’nin ihracatının toplam dünya ihracatındaki payı 0,9 iken Türkiye’nin tekstil ihracatının toplam dünya tekstil ihracatı içerisindeki payı yüzde 3,1. Türkiye dünya ihracatında 31’inci sırada, tekstilde ise 7’inci sırada. Bu bize rekabet gücümüzün olduğunu gösteriyor. Böylesine önemli bir sektörü ihmal edebilir miyiz? Tekstil sektörünü desteklemeye devam etmeli ve daha da güçlendirmeliyiz. Bu konuda Ticaret Bakanlığı olarak Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla tekstil ve konfeksiyon sektörü her zaman göz bebeğimiz olarak kalacak.” diye konuştu.

Geceyi düzenleyenlere ve törende yer alan tüm ihracatçılara teşekkür eden Turagay, “Tekstil sektörümüzü önce 15 milyar dolara, 2023 yılında da 20 – 25 milyar dolarlara taşımayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Tekstil Sektörü Dün Vardı, Bugün Var, Yarın da Var Olacak”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, tekstil sektörünün tarihsel gelişimine işaret ettiği konuşmasında; “1980’de Türkiye’nin ihracatı 2,5 milyar dolar iken bunun 1,5 milyar doları tekstil ve hazır giyimdi. Tekstil sektörü dün vardı, bugün var, yarın da var olacak. 1937 Sümerbank’ın kurulduğu yıl. Aynı zamanda Türkiye’de ihracatçı birliklerinin de kurulduğu bir yıl. O tarihten bu yana Türkiye’nin dış ticaretini ve ihracatçısını sadece ihracatçı birlikleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi temsil etmektedir ve hizmeti de en iyi şekilde vermektedir. Geçen ay Sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından ilk defa Nisan ayı ihracatını açıkladık. Yüzde 6’ya yakın artışla Nisan ayı Cumhuriyet tarihinin en yüksek ayı oldu.  İçinde tekstil sektörümüzün de, hazır giyim sektörümüzün de başarılı artışını gördük. Her ay ihracat rekorları kırarak, başarılarımızın üzerine başarı ekleyerek götürüyoruz.” dedi.

İhracatın ve üretimin kolay bir iş olmadığını belirten TİM Başkanı Gülle, “Bizler bu köprü sektör içerisinde o kadar verimli olma noktasına geldik ki diğer sektörlere de ilham vermeye başladık. Ahmet Öksüz’ü tekstil mühendisliğinin algısının yükseltilmesi ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalardan ve YÖK ile imzalamış oldukları protokolden dolayı tebrik ediyor ve destekliyoruz. Gerçekleştirilen bu protokol diğer sektörleri de etkileyecek ve üniversitelerde tercih sebebi olmalarını sağlayacak bir projedir.”

Törende Platin Ödül alan ilk 10 firma ise şöyle:

1. AK-PA TEKSTİL İHRACAT PAZ. A.Ş.
2. KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş.
3. ZORLU DIŞ TİC. A.Ş.
4. GREİF EPS TURKEY AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
5. KİPAŞ PAZARLAMA VE TİC. A.Ş.
6. KADİFETEKS MENSUCAT SAN. A.Ş.
7. TEKSİS TEKSTİL ÜRÜNLERİ PAZARLAMA A.Ş.
8. ORMO YÜN İPLİK SAN. VE TİC. A.Ş.
9. KASAR VE DUAL TEKS. SAN. A.Ş.
10. YÜNSA YÜNLÜ SAN. VE TİC. A.Ş.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.