Has Group, Ekonomik Krize Karşı Mücadeleyi Savundu

‘Türkiye’nin 250. Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan Has Group 15 milyon dolarlık ihracatıyla Türk ekonomisinde yaşanan krize karşı mücadeleyi savunuyor.

  19 Mart 2019 00:00 Salı
Has Group, Ekonomik Krize Karşı Mücadeleyi Savundu

25 yıl önce bir Türk- İtalyan ortaklığı ile kurulan Has Group, 2011 yılından itibaren tamamen Türk sermayeli bir şirket olarak yoluna devam ediyor. Firma 2016 yılına kadar devam eden büyüme sürecinde; TÜBİTAK ile birçok proje gerçekleştirdi. Her sene cirosunun %3’nü sadece Ar-Ge yatırımlarına ayıran Has Group, bu planlamanın sonucunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tekstil makineleri imalat sektöründe faaliyet göstererek ‘Türkiye’nin 250. Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni aldı ve tekstil sektöründe Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni ilk alan firma oldu.

Dünyanın 40 ülkesinde Has Group’un 2000 civarında makinesi kurulu olarak bulunuyor. Firmanın bünyesinde ise bugün 40 mühendis çalışıyor. Bir Türk markası olan Has Group, 350’den fazla çalışan sayısı ile dünya tekstil sektörünün ilk 5 firması içerisinde yer alıyor. Ayrıca firma, Almanya Makine Üreticileri Konfederasyonu VDMA üyesi olan ilk ve tek Türk firması olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Ekonomisine Milyon Dolarlık İhracat Katkısı

Has Group, Türkiye’de üretilmeyen yüksek teknolojili tekstil makineleri üretimi için bugüne kadar 25 milyon dolarlık yatırım yaptı. Firma, yatırım malı olarak üretimiyle 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca ürettiği makineleri Türk firmalarına satarak 200 milyon dolarlık hacmin iç piyasada kalmasını sağladı. Son üç yılın ortalamasına bakıldığında tekstil makineleri ihracatında her zaman ilk üç firma arasında yer alan Has Group, son senelerde 30 milyon dolarlık ciro ve 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan kendilerinin de etkilendiğini belirten Has Group Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Hasbay, pek çok önemli Türk marka gibi zorluklar yaşadıklarını, bunun en önemli sebebinin ise yurt dışı rakiplerinin, ülkenin ekonomik sistemi hakkında olumsuz söylentileri olduğunu söyledi. Hasbay, olası söylentileri önlemek amacıyla güven tazeleme ihtiyacı hissettiklerini dile getirdi.

Hasbay, “Yaşanılan ekonomik olumsuzluklar, katma değer yaratan birçok Türk firma için de maalesef geçerli. Nihayetinde ülkemiz üzerinde, özellikle ekonomiyi yıpratan bazı planlamalar oluyor. Ancak biz Has Group olarak bugün bulunduğumuz yere kolay bir şekilde ulaşmadık. Firmamızın çeyrek asır boyunca kat ettiği yolda çok büyük tecrübesi ve birikimi bulunuyor. Bu birikimlerin sonucunda 25 yılda ülkemize kazandırdığı bir Türk Markası olarak yoluna devam etmesi ve yurt dışında ülkemizi temsil etmeyi sürdürmesi gerektiğine inanarak çalışanlarımızdan, tedarikçilerimizden, müşterilerimizden aldığımız güç ile yolumuza devam ediyoruz. Tüm bu desteklerle üretimimiz sürüyor, yeni projeler ve siparişler alınıyor, servis hizmetlerimiz ve teknik desteklerimiz de aynı şekilde devam ediyor. Bugün yeni açılacak bir firmanın bizim bulunduğumuz yere gelebilmesi için en az 15-20 yıla ihtiyacı var. Bu emek ne azımsanabilir ne de bizler, bu zorluklar karşısında pes etmeyi düşünebiliriz. Firmamızda sürdürülebilirliğin önemini kavramış her birim, her çalışan, her yönetici üzerine düşen görevleri daha bir azimle ve inançla yürütüyor. Bu süreçte bankalara, tedarikçilerimize, çalışanlarımıza ve müşterilerimize desteklerini esirgemedikleri için şükranlarımızı sunuyoruz. Has Group olarak ülkemize, sanayimize katma değeri yüksek teknolojik ürünler geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.