Sıradışı 'RECIRCLE' Koleksiyonu Atık Kumaşı Sınıflandırıyor

R-Collective, High Fashion Group ile sektördeki ilk ortaklı ipek geri dönüşüm projesinde High Fashion Group ile kumaşları yakma fırınlarından dolaplara taşıyor.

  22 Eylül 2021 15:50 Çarşamba
Sıradışı  'RECIRCLE' Koleksiyonu Atık Kumaşı Sınıflandırıyor

R Collective, tekstil-atık-azaltma sosyal etkisine sahip moda markası olarak, aksi taktirde rutin olarak yakılan lüks konsept IP-duyarlılığa sahip ipek kumaşların geri dönüştürülmesinden elde edilen RECIRCLE geri dönüşümlü ipek örgü kapsül koleksiyonunu piyasaya sürüyor ve döngüsel modaya hayat veriyor. Ödüllü triko tasarımcısı Grace Lant tarafından tasarlanan RECIRCLE'ın iki parçalı USD195-220 fiyat aralığı arasında değişen koleksiyon, halkı yeniliğe teşvik ve amaç-odaklı sorumlu moda işletmesi için büyüyen pazarı güçlü bir şekilde ortaya koymak için Kickstarter'da yer alacak ve 13 Ekim'e kadar ön siparişler başladı, web sitesi çevrimiçi perakende lansmanından önce.

En iyi sürdürülebilir konseptte üretim yapan tasarımcıları desteklemek

Hong Kong Merkezli İngiliz Tasarımcı ve Londra Central St Martins Mezunu Grace Lant, “"Bir yandan amaç-odaklı tasarımı alkışlarken, bir yandan da tüketim kültürünün yeniden tanımlanmasında etkin bir rol oynamak için RECIRCLE box-fit örgü gömlek ve RECIRCLE slim-fit elbiseyi yarattım. Bugünün moda tasarımcıları özelinde, değişimin etmenleri olarak bir aradaysak, sanat ve inovasyon arasında dengeyi kurabilmeliyiz. Çözümler hakkında tartışmayı bir kenara bırakıp-onları harekete geçirmenin tam zamanıdır.’’

Merkezi Hong Kong'da olan ve şimdi ofislerini Londra'ya kadar genişleten The R Collective, kardeş yardım kuruluşu Redress tarafından yürütülen dünyanın en büyük sürdürülebilir moda tasarımı yarışması olan Redress Design Award'dan seçilen ve 11 Eylül’de sona eren 11. Competition Cycle’de ödüllü ve sürdürülebilir konseptte üretim yapan tasarımcılarla işbirliği içinde. Competition Alumni Grace üyeleri şimdi The R Collective'in 10 küresel sürdürülebilir tasarımcı topluluğuna katılıyor.

Yakmayı önlemek için seçenekler sunmak

RECIRCLE, aşırı IP'ye duyarlı kumaşların geri dönüştürülmesinden elde edilen ve diğer moda işletmeleri ile ortaklaşa kaynak edinimli %100 geri dönüştürülmüş ipek iplik kullanılarak yaratılmıştır.

The R Collective'in Kurucusu ve CEO'su Christina Dean, “IP'ye duyarlı desenler, baskılar ve logolar taşıyanlar da dahil olmak üzere, tekstillerin yakılması gibi yaygın endüstri normlarından bıktık. Küresel olarak giyside kullanımı söz konusu olan materyallerin %73'ü çöplüklere veya yakma fırınlarına gidiyor. Bu değerli materyalleri koruma ve geri dönüşüm süreçlerinden geçerek moda için yeniden kullanımlarının zor ancak yine de mümkün olduğunu biliyoruz. The R Collective'de, modanın en katı tekstil atıklarını pratikte iş birliği içinde geri dönüşümlü tedarik zincirine kazandırırken, yakmaya alternatif olarak, birkaç lüks markayla birlikte çalışıyoruz" dedi.

Recycling konusunda çığır açan işbirliği

Bu inovatif geri dönüşümlü ipek ürünü elde etmek için The R Collective, sürdürülebilirliği ve yeniliği benimseyen Çin'in önde gelen hazır giyim üreticisi High Fashion Group ile ortaklık kurdu.

High Fashion Group CEO'su Bay Will Lam, “Döngüselliğe ulaşmak, moda paydaşlarının işbirliği yapmasını gerektirir. Bu projede hepimize kilit roller düşüyor. Bu proje, High Fashion Group'ta, The R Collective'in genellikle yakılma işlemine tabi ve zorlu süreçleri izleyen ama geri kazanımlı tekstil atık yığınlarıyla birlikte ipek geri dönüşümü, eğirme ve örme konusundaki temel uzmanlıklarımızı nasıl ilerletebileceğimizi ortaya koyuyor.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.