İpeker, Türkiye’nin İlk Vegan Kumaş Üreticisi Oldu

İpeker, Avrupa Vejetaryen Birliği tarafından verilen ve tüm dünyada en güvenilir vegan/vejetaryen ürün etiketi olarak kabul edilen V-Label Vegan sertifikasına layık görüldü.

  20 Temmuz 2017 01:00 Perşembe
İpeker, Türkiye’nin İlk Vegan Kumaş Üreticisi Oldu

Bursa'nın köklü firmalarından İpeker Tekstil A.Ş, ürettiği katma değeri yüksek, yenilikçi kumaşlarla sektörde fark yaratırken, kumaş üretiminde bir ilke daha imza attı. İpeker, İsviçre ve Almanya’daki zorlu test-onay süreçlerini tamamlayarak Avrupa Vejetaryen Birliği’nce verilen V-Label Vegan Kumaş Sertifikası’nı aldı. İpeker, böylece ürünlerinde Avrupa Vejetaryenler Birliği'nin vegan etiketini kullanma hakkına sahip olan dünyadaki ilk kumaş üreticisi oldu. Firmanın bu kumaşlarını kullanacak küresel markalar, ürünlerinde TR ile başlayan sertifika kodunu kullanacak.

52 ülkede 100’e yakın müşteriye kumaş satışı gerçekleştiren İpeker, çevreci yaklaşımıyla da dikkat çekiyor.

İçinde Protein Olmayan Kumaşlar

Çevreci yaklaşımları nedeniyle kendi alanında 'Oeko-Tex Standard 100 Belgesi' alan ilk şirket olan, GRS sertifikalı ürünleri ile de çevre duyarlı ürün gruplarının üretimini gerçekleştiren İpeker, Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından vegan özellikteki ürünlerin tescillendiği ve denetlendiği V-Label ile tekstil sektörü alanında sahip olduğu uluslararası düzeyde geçerliliği olan sertifikalarına bir yenisini daha ekledi. Böylece veganların da güvenle tercih edebilecekleri bir konsepte sahip olduklarını dile getiren İpeker Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, "V-Label sertifikası ile 146 farklı kumaş türlerinde hayvansal bir içerik bulunmadığını belgelemiş olduk. Üretim süreçlerimizde doğaya ve canlılara zarar vermeden süreklilik sağlıyoruz" dedi. İpeker, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Sürdürülebilir tekstil için çalışmalarımızı gerçekleştirirken, katma değerli ürünlerle de ülke ekonomimize katkı sağlamakla kalmayıp, çevremizin ayrılmaz bir parçası olan diğer canlıların yaşam haklarına hassasiyet gösteriyoruz. Dokularımızı doğadan ilham alarak oluşturuyoruz. İpek yerine cupro üretiyoruz. Aynı şekilde New Life olarak adlandırılan koleksiyonumuzda yüzde 100 plastik pet şişelerin geri dönüşümünden elde edilen iplik ile ipeksi özellikler kazandırarak üretim gerçekleştiriyoruz. Üretim sürecinde de doğaya ve canlılara zarar vermeden devamlılık sağlıyoruz."

Tamamen atıklardan üretilen bir kumaş olan vegan, pamuğun çekirdeğinden, atıklarından, kullanılmayan bölümlerinden rejenere edilerek üretiliyor. Dünyada ipeğe en yakın kumaş niteliği taşıyan ürün, biyodegratasyon hızı ile toprağa gömüldüğünde tamamen yok olan, hiçbir iz bırakmayan çevreci bir ürün. İsviçre'deki Oeko-Tex testleri yapılan kumaşların, çevreye ve insan sağlığına zararı olmadığı kanıtlandıktan sonra, reçetelerinde hiçbir şekilde hayvansal ürün bulunmadığı, protein içermediği DNA testi yapılarak kanıtlanıyor.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.