Tekstilin Geleceği Texsum 2022’de Masaya Yatırıldı

Tekstil ve hazır giyim sektörünün geleceği ‘Türkiye’nin Tekstilde Geleceği’ başlığı ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Texsum’22 Zirvesi’nde masaya yatırıldı.

  19 Eylül 2022 09:06 Pazartesi
Tekstilin Geleceği Texsum 2022’de Masaya Yatırıldı

UTİB, UHKİB ve BUÜ Tekstil Mühendisliği Topluluğu işbirliği ile düzenlenen Texsum’22 zirvesinde öğrenciler, akademisyenler ve sektör temsilcilerinin tecrübe paylaşımıyla tekstilin geleceğine yön verildi. Tekstil ve hazır giyim sektörünün kanaat önderleri, sektörün geleceğini Texsum’22 Zirvesi’nde tartıştı. ‘Türkiye’nin Tekstilde Geleceği’ başlığı ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen zirve, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyoncuları Birliği (UHKİB) ve Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü ve Topluluğu işbirliği ile düzenlendi. Açılış konuşmasını BUÜ Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz’un yaptığı Zirveye Türkiye genelindeki sektörün İhracatçı Birlik başkanları, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

‘‘18 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası’’

Tekstil sektörünün ekonominin atardamarı olduğunu belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “2 milyon kişiye iş olanağı sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörümüzde, pandemiye rağmen 2021 yılında 30,4 milyar dolar ihracatla birlikte 18 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası gerçekleştirdik. Aynı dönemde UTİB olarak da yüzde 33 artışla 1 milyar 355 milyon dolar ihracat yaptık. Dünyanın tamamının pazar olduğu anlayışıyla 195 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimiz bu dönemde Türk tekstil sektörü, sadece pazar çeşitlendiren değil, ürün çeşitlendiren bir konuma da yükseldi. Tekstilin tasarım ve yeniliklere açık olması en güçlü yanlarından biri. Sektörün küresel rekabet ortamında öne çıkabilmesi için Ar-Ge, tasarım, inovasyon, markalaşma, ekolojik ve çevre dostu üretim konularındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘‘Ar-Ge’ye Yatırım Devam Etmeli’’

Tekstil sektöründe üretimin markalaşmaya ve yüksek birim fiyatlı ihracata odaklanmaya devam etmesi gerektiğini de söyleyen UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, “Yeni nesil mühendislerimiz, başarılarımızın devamlılığına en önemli katkıyı sağlayacak. Sektörümüz ekonomiyi; estetikle, tasarımla ve modayla birleştiren ve çalışması keyifli bir alan. Gençlerimiz yeni fikirler ürettiklerinde sektörümüzde yapabilecekleri çok fazla şey var. Rekabet gücümüzü artırmak için, Ar-Ge’ye yatırım yapmaya devam etmeli ve tüm endüstrilerde dijital kaynaklara ağırlık vermeliyiz” dedi.

‘‘Daha Az Su Kullanmalıyız’’

Tekstil sektöründe yurt içinde hammadde üretiminin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi ise “Sürdürülebilirlik konusu için organik pamukta önde gelen ülkelerdeniz. Bunu avantaj olarak pazarladığımızda yeni bir katma değer daha yaratabiliriz. Atıkların tekrar sanayiye dönüşmesi için gençlerimizin bu noktada çalışma geliştirmesi şart. Az su kullanan, yeni bir tekstil sektörü yaratmak mecburiyetindeyiz” açıklamalarında bulundu.

Sertbaş: ‘’Sürdürülebilir Üretime Evirilmeliyiz’’

Üretimde dijitalleşmenin ciddiye alınması gerekten bir konu olduğunu kaydeden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Recep Burak Sertbaş da “Tekstil sektöründe sürdürülebilir üretim, acilen evirilmemiz gereken bir konu. Mevcut altyapımız, dünyadaki gelişimlere adapte olduğunda tekstil sektörünün geleceği güçlenerek sürecektir. Dijitalleşerek ve sürdürülebilirlik kurallarına uyarak, hazır giyim sektörümüz ilerleyen yıllarda da varlığını koruyacaktır. Sektörümüz, üretecek ve geliştirecek genç adaylarında heyecan bekliyor” diye konuştu.

‘‘Her Şey Doğala Dönecek’’

Pamuk üretiminin yaygın ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen AKİB Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç ise “Tarımdan sanayiye dönüşen pamuğun tedarikinde sorunlar yaşıyoruz. Bu nedenle sektör büyürken pamuk üretimini de iyi tarım uygulamalarını kullanarak artırmamız gerekiyor. Organik pamuk konusunda da ülkemizdeki sağlam altyapı nedeniyle önümüz açık” ifadelerini kullandı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de “Günümüzde petrokimya hammaddeleri çok değerli olsa da her şeyin doğala döneceğini unutmamamız gerekiyor. Gençlerimiz bu değişimler ışığında gelişime ve yenilenmeye açık olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.