Oerlikon Polymer Processing Solutions Techtextil 2022 Fuarında

Oerlikon Polymer Processing Solutions, bu yılki Techtextil fuarında uzman ziyaretçileri teknik tekstil üretimi ile ilgili yeni uygulamalar, özel süreçler ve sürdürülebilir çözümler hakkında bilgilendirdi.

  26 Temmuz 2022 08:42 Salı
Oerlikon Polymer Processing Solutions Techtextil 2022 Fuarında

Kalite ve ekonomiklik konusunda yeni standartlar belirleyen şirket, ayrıca dokusuz kumaşların yüklenmesi için yeni bir teknoloji tanıttı. 21-24 Haziran tarihleri arasında Salon 12.0’de, C60 numaralı stantta sohbetlerin odak noktası, hava yastıkları, emniyet kemerleri ve lastik kordları ve ayrıca geotekstiller ve dokusuz filtre kumaşlar ve bunların çeşitli kullanımları oldu.

Hava Yastıkları İçin Daha Fazla Polyester

Hava yastıkları, artık mobil günlük yaşamdan ayrı düşünülemez. Kullanılan iplikler esasen poliamidden oluşmaktadır. Her zamankinden daha çeşitli hale gelen hava yastığı uygulamaları ve aynı zamanda giderek daha büyüyen sistemler nedeniyle, günümüzde uygulama gereksinimlerine ve maliyet/kullanım analizine bağlı olarak çoğunlukla polyester de kullanılmaktadır. Oerlikon Barmag'ın teknolojileri bu bağlamda değerli bir katkı sağlıyor. Yüksek üretkenliğin ve düşük enerji tüketiminin yanı sıra, özellikle tutarlı üretim süreçleri ile etkileyicidirler. Ayrıca, araç üretiminde kullanılan neredeyse tüm diğer tekstil ürünleri gibi, yolcular için maksimum güvenliği sağlaması gereken hava yastıkları için tüm yüksek kalite standartlarını karşılarlar. Ve bu, aracın tüm kullanım ömrü boyunca her iklimde ve dünyanın her yerinde herhangi bir fonksiyon kaybı olmadan gerçekleşiyor.

Lütfen Kemerinizi Bağlayın!

Emniyet kemerleri, yolcuları korumada çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir çarpma durumunda yükü azaltmak için acil bir durumda kontrollü bir şekilde esnemeli ve aynı zamanda üç tondan fazla çekme kuvvetlerine dayanabilmelidir. Bir emniyet kemeri, yaklaşık 300 filament iplikten oluşmaktadır. Bunların münferit yüksek mukavemetli iplikleri yaklaşık 100 ayrı filamentten eğrilmiştir.

IDY ve Ar-Ge filament İşleme Teknik Müdürü Dr. Roy Dolmans, "Bu hayat kurtarıcının üretimi ve teknik iplikten diğer uygulamalar için, benzersiz, patentli tek filament katman teknolojimizle, aynı şekilde hem iyi düşünülmüş hem de koruyucu olan yüksek çekme mukavemetli (HT) bir iplik süreci sunuyoruz" diye açıklıyor.

Görünmez, Ama Vazgeçilmez, Yolların Geotekstillerle Güçlendirilmesi

Ancak sadece arabada değil, bunun altında teknik iplikler de avantajlarını genişletiyor. Düşük esneme, ultra yüksek mukavemet, yüksek sertlik - teknik iplikler, geotekstilin zorlu görevleri için mükemmel özellikler sunar, örn. asfalt altında taşıyıcı katman sisteminde geogrid olarak. Geotekstiller normalde 24.000 denyeye kadar son derece yüksek iplik denyesine sahiptir. Oerlikon Barmag'ın tesis konseptleri aynı anda her biri 6.000 denye olan üç filament iplik üretiyor. Yüksek eğirme denyesi nedeniyle, gerekli geo iplik denyesine göre daha az iplik maliyet ve enerji bakımından verimli bir şekilde  birleştirilebilir.

hycuTEC – Filtre Ortamlarında Teknolojik Kuantum Sıçraması

Oerlikon Neumag, hycuTEC hidro şarj çözümüyle, filtre verimliliğini %99,99'un üzerine çıkarmak için dokusuz kumaşları şarj etmek için yeni bir teknoloji sunuyor. Bu, meltblown üreticisi için belirgin şekilde artırılmış filtreleme performansıyla %30 malzeme tasarrufu anlamına gelir. Son kullanıcıda, belirgin şekilde azaltılmış solunum direnci sayesinde konfor kazanımı olarak ortaya çıkar. Yeni gelişme, ayrıca önemli ölçüde daha düşük su ve enerji tüketimi ile sürdürülebilir bir teknoloji olarak önerilmektedir.

Yeni Son Teknoloji Yığın Elyaf Teknik Merkezi

Neumünster'deki Oerlikon Neumag'da yaklaşık 2.100 m2 üzerine dünyanın en büyük yığın elyaf teknik merkezlerinden biri inşa edildi. En son yığın elyaf teknolojileri, şu andan itibaren müşteriye özel denemeler için de kullanıma sunuluyor.

Teknik merkezin planlanması ve tasarlanması sırasında bileşenlerin ve süreçlerin optimize edilmesine odaklanıldı. Bu sırada özellikle teknik tesisin süreç ve üretim parametrelerinin üretim tesislerine kolay ve güvenilir bir şekilde aktarılmasına dikkat edildi. Teknoloji yöneticisi ve Head of Staple Fiber Process Tilman Reutter, “Teknik merkezimizde sadece piyasada bulunan ürünleri göstermiyoruz. Bize yeni süreçlerin ve ürünlerin geliştirilmesi için en iyi koşulları da sunuyor” diye açıklıyor. Böylece elyaf bant hattının yapısı modüler olarak tasarlanmıştır. Tüm bileşenler değişken bir şekilde birbiriyle kombine edilebilir. Kapsamlı kurulum imkânları, çeşitli elyaf ürünlerin ilgili süreci için ayrıntılı bilgiler sağlıyor.

Teknik merkez ayrıca tek ve iki bileşenli süreçler için iki eğirme konumu ile donatılmıştır. Her iki süreç için de aynı, çok iyi elyaf kaliteleri ve özellikleri ile kendini gösteren ve şu anda tüm Oerlikon Neumag üretim tesislerinde büyük bir başarı ile kullanılan yuvarlak eğirme paketleri kullanılmaktadır. Ayrıca iplik eğirme tesisine, meme silme robotları gibi otomasyon çözümleri de eklenecek. Tilman Reutter, "Gelecekte, ürün hatlarımızı geliştirirken müşterilerimizin özel taleplerine daha da iyi cevap verebileceğiz" diyor.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.

FİRMANIN DİĞER HABERLERİ

Firmanın Tüm Haberlerini Göster