Üreticiler Amerikan Pamuğunu Güvenle Tedarik Edebilecek

US Cotton Trust Protocol, duyarlı ve kontrollü pamuk üretimine ölçülebilir ve doğrulanabilir hedef ve ölçütler getiriyor.

  13 Ekim 2020 14:19 Salı
Üreticiler Amerikan Pamuğunu Güvenle Tedarik Edebilecek

Markalar ve perakendeciler  Geçtiğimiz ay başlatılan, duyarlı ve kontrollü üretilmiş pamuk bağlamında, U.N. Sustainability Goals ile uyumlu olacak şekilde sürdürülebilirliğin altı boyutuna ilişkin yıllık veriler sağlayacak yeni bir sistem olan U.S. Cotton Trust Protocol'e katılabilecekler. Yıldan yıla gelen ve ilk defa ulaşılabilir olan  bu veriler, markaların ve perakendecilerin sürdürülebilirlikle ilgili sorumluluklarını yerine getirme konusundaki ilerlemelerini daha etkili bir şekilde takip etmelerini sağlayacak.

Trust Protocol ile Sürdürülebilirlik Hedefi

“Trust Protocol'ü geliştirmedeki hedeflerimizden biri de markaların ve perakendecilerin A.B.D. pamuğunu tedarik alternatifleri arasına daha güvenle ekleyebilmelerini sağlamaktır” diyen U.S. Cotton Trust Protocol İcra Direktörü Ken Burton, “Katılımcı marka ve perakendecilerin artık çevresel iz bölgesini (footprint) azaltma ve sürdürülebilirlik hedeflerine doğru ilerlemelerini ölçülebilir bir şekilde gösterebileceklerini” belirtti.

Trust Protocol, ileri teknolojiye dayalı veri toplama ve bağımsız üçüncü taraf doğrulama yoluyla sürdürülebilirlikte ilerleme için gerekli zemini oluşturuyor ve bu ilerlemeyi teyit ediyor. Trust Protocol, Field to Market: The Alliance for Sustainable Agriculture ve Kuzey Amerika Control Union Certifications ile çalışarak marka ve perakendecilerin tedarik zincirlerine dahil olan pamuğu daha etkili bir şekilde takip etmelerine olanak tanıyor.  Trust Protocol'e üye olan markalar; su kullanımı, sera gazı emisyonları, enerji kullanımı, toprak karbonu ve arazi kullanım verimliliği ile ilgili kümülatif yıllık verilere erişebilecekler.

“Levi Strauss & Co. olarak kullandığımız pamuğun kalitesi ve sürdürülebilirliği, hem işletmemiz hem de müşterilerimiz için kritik bir konudur. Sürdürülebilir pamuk tedarikine ve su kullanımını, karbon emisyonlarını ve kimyasal kullanımını azaltmaya büyük önem veriyoruz” diyen Levi Strauss & Co. Global Sustainability Integration Kıdemli Müdürü ve Trust Protocol Yönetim Kurulu Üyesi Liza Schillo  “Bu nedenle, U.S. Cotton Trust Protocol de dahil olmak üzere sürdürülebilir pamuk üretimini savunan ve uzun vadede sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimsemeyi sağlayacak standartların uygulanmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz.” diye ekledi.

Textile Exchange'in Öncelikle Tercih Edilecek Elyaf Listesinde

Trust Protocol mevcut sürdürülebilirlik programlarını tamamlayıcı nitelikte olup  A.B.D.'nin eşsiz toplu pamuk yetiştirme ortamına uyacak şekilde sıfırdan tasarlanmıştır. Trust Protocol, Nisan ayında Textile Exchange'in Textile Exchange's Material Change Index programının bir parçası olarak 170'den fazla katılımcı marka ve perakendecinin seçebileceği 36 öncelikle tercih edilecek elyaf ve malzeme listesine eklenmiştir.

35 Yıldır Süregelen İyileşme

Son 35 yılda A.B.D. pamuk endüstrisi pamuğun duyarlı ve kontrollü şekilde yetiştirilmesi konusunda önemli gelişmeler kaydetmiştir.

Bu gelişimi devam ettirmek amacıyla 2025 yılı için iddialı ulusal hedefler koymuş olan  Trust Protocol, bu tarihe kadar A.B.D. pamuk üretiminin yarısından fazlasının programa dahil edilmesini amaçlamaktadır.

The Nature Conservancy Kuzey Amerika Bölgesi Ziraat Yardımcı Direktörü ve U.S. Cotton Trust Protocol Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Kris Johnson der ki “Tarımsal sürdürülebilirliğe geçişi sağlamak için geniş kapsamlı kamu ve özel sektör ortaklıkları gerekiyor ve The Nature Conservancy'deki çalışmalarımın önemli bir kısmı temel tarımsal paydaşlarla işbirliği yapma yollarını aramayı da kapsıyor. Bilim temelli hedeflerden yola çıkan Trust Protocol, A.B.D. pamuk üretimindeki sürekli iyileşmeyi hem kanıtlar hem de teşvik eder nitelikte.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.