Pamuk Fiyatlarındaki Belirsizlik Piyasaları Etkiliyor

Küresel pamuk stoklarında rekor seviyelerin aşılması, pamuk üzerindeki fiyat baskısını artıyor

  03 Aralık 2014 09:29 Çarşamba
Pamuk Fiyatlarındaki Belirsizlik Piyasaları Etkiliyor

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) son verilerine göre küresel pamuk stoku 2013/2014 dönemine göre 15 milyon balya artarak 105 milyon balya ile rekor seviyeye ulaşacak. 2010/2011 döneminde pamuk fiyatlarının 2 dolara çıkarak zirve yapmasının üretimi teşvik etmesiyle arzın talebi aşması büyük bir stok oluşmasına yol açtı.

Son tahminler pamuk stokunda 2009/10 döneminden bu yana neredeyse 65 balya artış olduğuna işaret ediyor. Dünyanın en büyük pamuk ihracatçısı ABD’nin rekolte tahminini yüzde 6 yükseltmesi ve pamuğun en büyük tüketicisi Çin’de pamuk politikalarına ilişkin belirsizlik ICE’de pamuğun fiyatını 63 cent/pound düzeyine kadar düşürdü. Pamuk fiyatları mart ayında gördüğü iki yılın en yüksek seviyesi olan 97.35 sentin neredeyse yüzde 32 altına indi. Pamuk, S&P GSCI Emtia endeksinde bu yıl en fazla değer kaybeden tarımsal emtia oldu. Emtia Borsa’sında 60 cent civarında tutunmaya pamuğun fiyatı daha da aşağıya düşecek. Konu ile ilgili USDA’nın yayınladığı rapor doğrultusunda, dip arayışlarının başlayacağını belirten uzmanlara göre 55 sent olarak fiyatlanma bekleniyor.

Talep Artacak

USDA’nın aksine Hollanda merkezli Rabobank, pamuğun bulunduğu seviyelerde polyester karşısında daha rekabetçi olacağını belirten bir rapor yayınladı. Raporda, pamukta yılın son çeyreğinde vadeli fiyatların 73 sent düzeyine yükseleceğini ve fiziksel talepte mevsimsel artış ve fiyatlarda 2008 yılından bu yana gelinen en düşük seviyenin talebi artıracağı belirtildi.

Hindistan’ın önde gelen denim üreticisinin yönetim kurulu başkanı Sanjay Lalbhai, aralık ayında fiyatların 55-60 sent aralığına düşeceğini öngördü. Lalbhai, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, ikinci büyük pamuk üreticisi Hindistan’da 1 Ekim’de başlayacak yeni sezonda rekoltenin bu yılki 37 milyon balyadan 170 kilogramlık 40 balyaya çıkacağı tahmininde bulundu. Dünya stokunun büyük miktarını elinde tutan Çin’in stok büyüklüğü 60 milyon balyanın üzerinde.

Çin Gümrük Birliği verilerine göre ülkenin pamuk ithalatı yılın ilk yedi ayında geçen yıla kıyasla yüzde 39 azalarak 1.67 milyon ton oldu. Küresel stokun neredeyse yarısını elinde tutan Çin’in talebinin azalması, sektör temsilcilerine göre Hindistan’ın ihracatını da yavaşlatacak. Hindistan’ın üretimindeki artışa rağmen bu yıl sevkiyatının 11,4 milyon balya olacağı tahmin ediliyor. Tekstilde canlanma sağlayacak Pamuk fiyatlarındaki gerileme tekstil devleri için olumlu bir gelişme. Zayıf fiyatların Hindistan ve Pakistan’da tekstil üretimini canlandırması beklenirken; Gap, Levis gibi ünlü markaların da bundan avantaj sağlayacakları belirtiliyor.

 


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.