Oerlikon Nonwoven’ın Makina Satışları Arttı

Koronavirüs salgını patlak verdiğinden bu yana, dünya çapındaki koruyucu maskeler ve giysilere olan talep, Oerlikon Nonwoven'da yüksek çift haneli milyonlarca Euro'luk rekor sayıda yeni siparişle sonuçlandı.

  21 Aralık 2020 09:08 Pazartesi
Oerlikon Nonwoven’ın Makina Satışları Arttı

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana koruyucu maskeler ve diğer tıbbi koruyucu donanımlara olan talebin artması ve buna bağlı olarak üretim kapasitelerinin küresel çapta çoğalması, bunların üretimi için dokunmamış kumaşlara olan talebin de artmasına neden oldu. Başlangıçta bu, meltblown filtreli dokunmamış kumaşların temininde tıkanıklıklara neden oldu. Bunun temel sebebi, şimdiye kadar Çin dışında çok az tıbbi filtreli dokunmamış kumaş üreticisi olmasıydı. Bu arada, spunbond sistemlere olan talep de artıyor. Oerlikon Nonwoven Satış ve Pazarlama Başkanı olan ve şirketteki pozitif durum hakkında konuşan Dr. Ingo Mählmann, durumu şöyle açıklıyor; "Grubumuzun yapısı nedeniyle, üretim kapasitemizi hızla yeniden tahsis etme ve boşaltma şansına sahibiz. Bu, sadece meltblown sistemleri değil, aynı zamanda spunbond ekipmanını da oldukça hızlı bir şekilde teslim edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Bugüne kadar Avrupa'da mevcut olan solunum maskeleri kapasiteleri ağırlıklı olarak Oerlikon Nonwoven sistemlerinde üretilmekteydi. Dr. Mählmann'in bu konu hakkındaki yorumu şu şekilde; “Yapay elyaf ve dokunmamış kumaş çözümlerinin üretimine yönelik makinelerimiz ve sistemlerimiz dünya çapında olağanüstü bir üne sahip. Her geçen gün farklı ülkelerden daha fazla üretici ithalata olan bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor.” Oerlikon Nonwoven meltblown sistemleri Almanya, Çin, Türkiye, Birleşik Krallık, Güney Kore, İtalya, Fransa, Kuzey Amerika ve 2021 yılına kadar ilk defa Avustralya'ya teslim ediliyor.

Kalite ve verimlilik talebi

Uygulamanın amacına bağlı olarak, tıbbi KKD (kişisel koruyucu donanım) nefes alabilir ve giyilmesi rahat olmalı, tıbbi personeli virüslere, bakterilere ve diğer zararlı maddelere karşı korumalı ve sıvılara karşı bir bariyer oluşturmalıdır. Bu nedenlerden dolayı, genellikle ya saf spunbond ya da spunbond- meltblown kombinasyonlarından yapılırlar. Burada, meltblown dokunmamış kumaş çekirdek; bariyer veya filtre görevini üstlenirken, spunbond, yırtılmaya dirençli, aşınmaz, emici, özellikle aleve dayanıklı ve yine de cilt üzerinde son derece yumuşak bir his verirken şeklini korumak zorundadır.

Oerlikon Nonwoven, hem meltblown hem de spunbond sistemleri sunabilen birkaç Avrupalı sistem üreticisinden biridir. Sistemler, sahip oldukları etkinlik ve üretkenlik kombinasyonları ile ikna edicidir ve aynı zamanda yüksek verimlidir. Homojen dokunmamış kumaş oluşumu, yüksek kaliteli nihai ürünler elde etmeyi garanti eder. “Müşterilerimize, onların gereksinimlerine göre açıkça uyarlanmış sistemler sunuyoruz. Onlara ekstrüzyon sürecinden dokunmamış kumaş rulo ürünlerine kadar tek bir kaynaktan eksik- siz bir paket sunuyoruz” diyor Dr. Mählmann.

Tüm maskeler eşit yaratılmamıştır - EcuTEC+ sayesinde

Koronavirüs gibi enfeksiyonlara karşı mutlak koruma, sadece doğru kalite ile sağlanabilir. Bir yandan bu, maskelerin nasıl üretildiğiyle ilgilidir. Öte yandan ise, her şeyden önce, çoğu zaman olduğu gibi, içinde ne olduğu ile ilgilidir. Çünkü FFP1 ile FFP3 koruma sınıfına sahip solunum maskelerinde kullanılan dokunmamış kumaş belirleyici bir rol oynamaktadır.

Dokunmamış kumaşlar, solunum zorluğunu daha fazla artırmadan filtre performansını daha da yukarıya taşımak için elektrostatik olarak yüklenebilir. Burada, Oerlikon Nonwoven'ın patentli ecuTEC+ elektro- yükleme ünitesi, aşırı esnekliği ile üstünlüğünü göstermektedir. Dokunmamış kumaş üreticileri, çeşitli varyasyon seçenekleri arasından özgürce seçim yapabilir ve özel uygulamaları için en uygun yükleme yöntemini ve yoğunluğunu ayarlayabilirler. Bu sayede, en küçük parçacıklar bile nispeten açık gözenekli bir dokunmamış malzeme ile hâlâ çekilebilir ve güvenilir şekilde ayrıştırılabilir. Bununla birlikte, elyafların nispeten gevşek oluşu sayesinde, maske kullanıcıları kolayca nefes alıp verebilirler. Bu nedenle, şu anda maskeli dokunmamış kumaşların üretimine yönelik tüm meltblown sistemlerinin ecuTEC+ ünitesi ile donatılmış olması şaşırtıcı değildir.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.