Korteks Rüzgâr Gülleri İçin İplik Geliştirdi

Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, teknik tekstil alanında yıllardır yaptığı ilerlemelere bir yenisini daha ekledi.

  15 Haziran 2021 09:03 Salı
Korteks Rüzgâr Gülleri İçin İplik Geliştirdi

Avrupa’nın en büyük entegre ve inovatif polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı olan Korteks, teknik tekstillerde sahip olduğu know how ile rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimini yapan tesislerin, kanatlarında kullanılan kompozit malzemelerin üretildiği çok katmanlı kumaşlarda kullanılan teknik polyester ipliği geliştirerek, bu kumaşları yapan dünyadaki en büyük iki firmanın tedarikçisi oldu.

Şirket, yurt dışında sahip olduğu bu konum sayesinde yurtdışı tekstil pazarlarında polyesterle ilgili geliştirme çalışmalarına katkı sağlamaya ve yenilikçi teknik tekstil ürünleri geliştirmeye de devam ediyor.

Korteks, ileri teknik tekstil kumaşlarına yönelik yaptığı bu çalışmalar doğrultusunda rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ihtiyaçları karşılayacak özel bir ürün geliştirdi. Bu çalışmayla rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimini yapan tesislerin, kanatlarında kullanılan kompozit malzemelerin üretildiği çok katmanlı kumaşlarda kullanılan teknik polyester ipliği üretti.

“İhtiyaca yönelik geliştirdi, küresel tedarikçi oldu”

Tamamen rüzgâr enerjisi sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen bu ürün sayesinde Korteks dünyada bu tip kumaşları üreten en büyük firmanın küresel olarak tedarikçisi oldu. Dünyada çalışan rüzgâr güllerinin önemli bir kısmında Korteks iplikleri rüzgârla birlikte dönüyor ve dünyanın temiz kalmasına katkı sağlıyor.

Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı olan Korteks, ürün çeşitliliği, tecrübesi ve ürün kalitesiyle kendi markası ve ürünleriyle dünya devlerini inovatif iş ortağı olmayı sürdürüyor. Grup, teknik tekstillerde üç ana trend olan “Döngüsel ekonomi, geri dönüşüm” “İletken tekstil yüzeyleri” ve ”Karbon dokuma-kompozit teknolojileri”nin hepsinde ürün geliştiriyor. Grup şirketlerinden Korteks, hafiflik, sağlamlık ve en önemlisi ekonomik olması açısından her geçen gün daha da fazla önem kazanan kompozit malzemelere yönelik birçok Ar-Ge projesine de sahip. Şirket kendi polyester ipliğini kullanarak hibrit iplik geliştirme ve bu iplikler ile üretilecek kompozit malzemelerin kullanım alanları gibi konulardaki araştırmalarını sürdürüyor.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.