GDO’suz Pamuk Sadece Türkiye’de

Nitelikli hammadde anlamında farklı bir konumda olan Türkiye, genetiği değiştirilmemiş pamuk üreten tek ülke konumunda.

  30 Temmuz 2018 01:00 Pazartesi
GDO’suz Pamuk Sadece Türkiye’de

Dünya toplam pamuk üretiminde sürekli olarak ilk on ülke içinde yer alan Türkiye, kaliteli ve genetiği değiştirilmemiş pamuk üretiminde ise zirvede yer alıyor. Ege İhracatçı Birliklerinin 2020 yılında İzmir'de düzenleyeceği Dünya Pamuk Araştırma Konferansı kapsamında Aydın'a gelen Uluslararası Pamuk Danışma Komitesi (ICAC) heyeti, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. ICAC İcra Direktörü Kai Hughes ve ICAC Teknik Bilgiler Bölümü Başkanı Keshav Kranthi, enstitünün yaptığı araştırmalar hakkında enstitü müdürü Koray Şimşek'ten bilgi aldı. Kranthi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya pamuk üretimindeki yerine işaret etti. Pamukta verimliliğin çok önemli olduğunu ifade eden Kranthi, "Türkiye verimlilikte dünyada ikinci sırada yer alıyor. Genetiği değiştirilmemiş pamuk üreten tek ülke Türkiye. Bu çok önemli bir özellik. Türkiye pamukta hem verimlilik anlamında hem de kalite anlamında dünyada en üst sırada. Bunun tartışması bile yapılamaz." diye konuştu.

Toplam Üretimde Çin İlk Sırada

Verimlilik ve kalite sıralaması göz ardı edildiğinde ise, dünyanın en fazla pamuk üreten ülkeleri arasında Çin zirvede yer alırken, Hindistan ikinci, Amerika Birleşik Devletleri ise üçüncü sırada yer alıyor. Genel sıralamada, Türkiye 7’inci sırada yer alıyor.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.