2,5 Milyonuncu Autoconer Bobin Sarım Ünitesi Hizmete Girdi

Saurer Schlafhorst şirketinin 2,5 milyonuncu Autoconer bobin sarım ünitesi hizmete girdi.

  05 Temmuz 2017 01:00 Çarşamba
2,5 Milyonuncu Autoconer Bobin Sarım Ünitesi Hizmete Girdi

Sektörde şimdiye kadar ulaşılmamış olan bu rekor, Schlafhorst şirketinin başarılı tarihinde diğer bir  basamağı oluşturuyor  ve tekstil sanayisinin kendi teknolojik liderliğine duyduğu güveni ortaya koyuyor. 50 yıldan uzun bir süredir Alman tekstil makineleri imalatçısı,  Autoconer makineleri ile bobin sarımında teknik ve teknolojik gelişmelere yön veriyor.

 

Otomatik Bobin Hazırlamada Lider

1962 yılında Autoconer’ın seri  imalata geçmesi otomatik bobin sarım dönemini başlattı. Satış başarısı olağanüstüydü. Daha üç yıl öncesinde, 1959 yılında Milano’daki ITMA fuarındaki ön sunumda, Autoconer’ın çığır açan konsepti, tekstil sanayisinin uzmanlarında heyecan yarattı. Bu tarihten itibaren Autoconer ismi , bobin sarım teknolojisinde  bir numaralı markaya dönüştü. Bugün de  Autoconer bobinleri, kalite ve verimlilik bakımından dünya çapında liderdir.

Autoconer’ın tarihi, müşteri odaklı mükemmel  icatlarla doludur. Her Autoconer ürün jenerasyonu, sektörün ekonomik ve teknolojik beklentilerini aşmıştır. Schlafhorst sayesinde çığır açan splays teknolojisi, yenilikçi sensör ve kontrol sistemleri, benzersiz FX teknolojileri ve akıllı otomasyon sistemleri standart teknolojiler haline geldi.

Autoconer 107 – Otomasyonun Başlangıcı: İlk Autoconer ürün jenerasyonu bobin sarım süreçlerini temelden değiştirdi. Manuel sarımda personel,  masuraları değiştirmeli ve her kopsu teker teker takmalı, üst ve alt iplik uçlarını bulmalı, düğümlemeli ve iplik sarım hattına yerleştirmeliydi. Ayrıca  bobinler de el ile değiştirilmeliydi. Makineye bu kadar sık elle müdahale edilmesi verimliliği ve kaliteyi sınırlıyordu. Autoconer 107 bu zincirleri kırdı. Otomatik kops değişimli yuvarlak magazin sistemi ,çalışmayı çok kolaylaştırdı. Mekanik iplik temizleyicisi, düğümleme düzeneği ve bobin değiştiricisi, bobin sarım  işlemini otomatikleştirdi. Autoconer sayesinde personel neredeyse tüm manuel çalışmalardan kurtulup , sistemi denetim işlerine yoğunlaşabildi. Otomasyon , sınırlayıcı personel faktörlerinden dolayı,  verimliliğin ve kalitenin arttırılması için en vazgeçilmez koşullardan birisiydi ve bu yüzden  manuel olarak gerçekleştirilmesi gereken adımlar elimine edildi . Bu sayede bobin sarım işlemi anlamlı derecede verimlilik kazandı  ve bu ; işgücü yoğun bir sürecin otomasyona yerini bıraktığı dönüm noktası idi.

Autoconer 107’nin manuel sarım makinelerine göre avantajları oldukça çoktu: Kilogram başına gereken manuel işçilik, Autoconer öncesi sürece göre ¼ oranında azalmıştı. Üretim dört katına çıkmıştı. Kilogram başı (örn. Nm 34) üretim masrafları yüzde 40 oranında düşmüştü.

Autoconer 138 – Splays Teknolojisinin İcadı: Autoconer 107,  15 yıldan fazla bir süre boyunca imal edildi . Ardından gelen model, Autoconer 138, 1976 yılında mekanik, elektrikli ve pnömatik fonksiyonlarıyla tekstil dünyasını hayretler içerisinde bıraktı. Ama asıl sansasyon iki yıl sonra , 1978 yılında gerçekleşti; yenilikçi splays otomatik sistemi , iplik uç birleştirme işlemlerini baştan aşağı değiştirdi: ilk defa splays, düğümün yerini aldı. Böylece sonraki süreçlerin de kalitesi yeniden tanımlandı. Düğümler iplikten 3-4 kat daha kalındı ve bu yüzden örme ve dokuma sırasında sıkça iplik kopuşlarına sebep olurken Schlafhorst’un splaysı neredeyse iplikle aynı kalınlıktaydı. Sonraki işlem adımlarına olan faydalar hissedilir derecede artarken,  bitmiş ürünlerin kalitesi olağanüstü arttı.

Autoconer 238 – Materyal Akışında Devrim: Schlafhorst 1987 yılında bireysel tahrikli bobin sarım ünitesine sahip  ilk bobin makinesi olan Autoconer 238’i piyasaya çıkardı. Bu makine iplik fabrikalarında esnekliğin ve kalitenin artmasını sağladı. 80’li ve 90’lı yıllarda iplik fabrikalarındaki verimliliğin artması, süreçlerin otomatikleştirilmesine bağlıydı. Schlafhorst sonunda 1991 yılında devir açan caddy (kops taşıyıcı)  sistemini pazara sürdü. Bu sistemle iplik fabrikalarında materyal akışı ve otomasyon stratejileri daha etkin şekilde gerçekleştirilebiliyordu.

Autoconer 338 – Tekstil Teknolojileri Alanında Öncü: Akıllı FX teknolojilerinin geliştirilmesi ise 1997 yılında, bir sonraki ürün serisi olan, yeni tahrik ve sensör sistemli Autoconer 338’in seri üretime girmesiyle başladı. Akıllı teknolojiler ile Schlafhorst tekstil teknolojisinin öncüsü konumuna yükseldi. İlk anlık iplik gerginlik kontrolü Autotense FX, sektörde bugün de bir numaralı ürün olma özelliğini koruyor.

Autoconer 5 – Tambursuz İplik Sarımı: 2007 yılında Schlafhorst, tekstil sanayisine  , kopstan bobine  dijital iplik sarımını tanıttı. Autoconer 5 tambursuz iplik sarım sistemi PreciFX ile işlem optimizasyonlu bobin üretiminde devrim yarattı. İki sene sonra Schlafhorst, Autoconer X5 ile yeniden otomatikleştirme trendlerinin başına geçti. Akıllı malzeme akışı teknolojileri, akıllı bobin değiştirici  X-Change  ve Autoconer RM, D, T ve V makine tipleri ile esnek süreç optimizasyonu, her iplik fabrikasının özel  otomasyon konseptlerine sahip olmasına olanak sağlıyordu.

Kendi Kendini Optimize Eden E³ Sertifikalı Autoconer 6 : Sonraki atılım 2015 yılında, Schlafhorst, kendi kendini optimize eden süreçlere sahip bobin makinesi Autoconer 6’yı sunduğunda gerçekleşti. Maksimum ürün verimliliği, mümkün olan en yüksek enerji verimliliği ve üstün kaliteyi artık tek düğmeye basarak elde etmek mümkündür . Elbette en yeni ürün jenerasyonu E³ sertifikasına sahip, yani iplik fabrikalarına “Enerji, Ekonomi, Ergonomi” alanlarında değer katıyor.

Otomasyonun Önemli Noktalarında Başarı

55 yıllık tarihinde Autoconer her zaman tekstil sanayisinin önemli noktalarında başarılı oldu. İlk Autoconer jenerasyonları, tekstil sanayisinde otomasyon talebinin yüksek olduğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine ihraç edildi. Günümüzdeyse en çok satış yapılan pazar Asya’da. Schlafhorst 2,5 milyonuncu bobin sarım ünitesini INDIA ITME 2016 Fuarı sırasında Hintli tekstil şirketi Kanchan India Ltd’e sundu.

Standart iplik üreten fabrikalar ve dünya çapında uzmanlar değer zincirlerini Autoconer ile optimize ediyorlar. Schlafhorst Ürün Müdürü Peter Gölden “Autoconer , sanayi tarihini şekillendirmiştir” diye konuştu. Gölden sözlerini şöyle sürdürdü; “İplik fabrikaları tercihlerini 2,5 milyon kez Autoconer sarım ünitesinden yana kullanmıştır. Sayılarla ifade edersek: bu üretim potansiyeli, 100 milyondan fazla ring iğinin üretimini kapsar! Bu benzersiz güven,  bizi gelecekte de bobin makineleri sektöründe öncü yenilikler ile sürdürülebilir teknolojik ilerlemeleri gerçekleştirmek için motive etmektedir.”


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.