MHGF’den Nisan Sonuna Kadar Üretimi Durdurma Çağrısı

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk salgının kontrol altına alınması için hazır giyim üreticilerine Nisan sonuna kadar üretimi durdurma çağrısında bulundu.

  25 Nisan 2020 19:48 Cumartesi
MHGF’den Nisan Sonuna Kadar Üretimi Durdurma Çağrısı

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Çin’den başlayarak dünyaya etkisi alan Kovid-19 salgını nedeniyle üretimi durdurma çağrısı yaptı. MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığını yaptığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sosyal izolasyon uyarılarına ve  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halka evde kalınması yönünde çağrılarına destek verdiklerini belirterek, “Önümüzdeki birkaç hafta virüsün kontrol edilmesi açısından hayati önem taşıyor. Türkiye genelindeki üye derneklerimizin başkanları ile yaptığımız telekonferans toplantısı ile çoğunluğun onayıyla üyelerimize Nisan sonuna kadar üretimi durdurma yönünde tavsiye kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

“Eş Zamanlı Olarak Hazır Olmamız Gerekiyor”

MHGF Başkanı Öztürk, iç ve dış pazarda tedarikçiler ile zincir mağazaların bu süreçte kapalı olduğuna dikkat çekerek, “Başta en büyük pazarımız Avrupa’da birçok ülkede Kovid-19 vaka sayısı pik yapma noktasına geldi ve bundan sonra düşüş eğilimine geçecek. Önümüzdeki süreçte bu pazarlar açılıp, normale döndüğünde eş zamanlı olarak bizim de hazır olmamız büyük önem taşıyor. Bu da ancak sosyal izolasyonu sağlayarak, virüsün yayılımını engellemekle mümkün. Şu anda bazı işletmeler tarafından uygulanan yarı zamanlı ve parça parça çalışmanın fayda-maliyet noktasında verimli değil.” dedi.

“Üretimi Durdurma Önerisinde Bulunuyoruz”

Öztürk, “Maske, tulum, gaz bezi gibi ürünlerle sağlık teşkilatına destek veren ya da sözleşme gereği yurt dışından aldıkları siparişleri yerine getirme zorunluluğu olan atölye ve fabrikalarımız dışında tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanındaki üreticilerimize Nisan ayı sonuna kadar üretimlerini durdurma önerisinde bulunuyoruz. Bu konuda önderlik yaparak diğer sektörler ve sivil toplum kuruluşlarında da kabul görmesini diliyoruz. Lütfen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ve Cumhurbaşkanımızın çağrısını dikkat alıp, toplumsal sorumluluk anlamında bu önerimize uyun. Sorumlulukla alacağımız bu kararla hem mesai arkadaşlarımızın hayatını tehlikeye atmamış, hem de virüsün taşınarak yayılması konusunda zinciri kırmış oluruz. Kovid-19’un kontrol edilip, toplumsal yaşamımızın ve ülke ekonomisinin hızla normale dönmesi açısından bu çok önemli.” diye konuştu.

“İstihdam ve İhracatta Öncü Sektörüz”

MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk “Ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatında öncü sektörüz. Türkiye’ye ihracat kültürünü getiren, kendi öz sermayesi ile hareket eden, en fazla dış ticaret fazlası veren bir yapıya sahibiz. Ayrıca kişi başı bin Dolar yatırımla, 1 kişiye istihdam sağlayan başka bir sektör yok. Hazır giyimde bir milyar Dolar yatırımla bir milyon kişiye iş sağlanabiliyor. Özellikle göreceli az gelişmiş, genç nüfusun ve işsizliğin yoğun olduğu bölgelerimiz için hazır giyim büyük avantaj sunuyor. Öte yandan moda ve günlük kullanım dışında medikal tekstiller bugün olduğu gibi sağlığımız için ciddi rol üstlenirken, teknik tekstiller ile de günümüz ve geleceğin dünyasına yönelik çözümler sunuyoruz. Bütün bunları ortaya koyduğumuzda tekstil ve hazır giyimin stratejik sektör ilan edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye kaydetti.

Öztürk, “Hazır giyim yatay ve KOBİ ağırlıklı bir sektördür. Buradan ulusal ve küresel markalara çok önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Her koşulda onlara üretim desteği veren bu işletmelerimizin nakit akışını zora sokacak davranışları ilerde çözemeyeceğimiz sorunlarla karşı karşıya gelmemize neden olur. Bugünlerde ‘Yaşat ki, sen de yaşa!’ anlayışıyla üreticilere destek olmak, ayakta tutmak zorundalar” dedi.

 


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.