Kimtex, Artık Bir “Tasarım Merkezi”

1982 yılında Vahit Gözek tarafından kurulan Kimtex, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirtilen kriterleri sağlayarak “Tasarım Merkezi” ünvanını kazandı.

  29 Ocak 2019 00:00 Salı
Kimtex, Artık Bir “Tasarım Merkezi”

Kimtex, dünyanın önde gelen dokuma kumaş üreticisidir. Kimtex & Gözek ailesinin kökleri 1930'lardan geliyor. 1982 yılında Vahit GÖZEK tarafından kurulan Kimtex, özel olarak işletilen entegre bir tekstil fabrikasıdır. Kuruluşundan bu yana, Kimtex sürekli olarak dünya çapında büyük perakendeciler için küresel bir kumaş tedarikçisi haline geldi ve sürekli değişen tüketici talebi ve moda trendlerine cevap vermeye devam ediyor.

Kimtex Tekstil İnş. Tic. Ve San. A.Ş., Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirtilen kriterleri sağlayarak 16 Mart 2018’de Tasarım Merkezi ünvanını almaya hak kazandı. Şuan 23 tasarım merkezi personeli ile çalışmalarına devam ediyor. Tasarım Merkezi teşviği ile ekonomide ve ürünlerinde katma değer yaratarak uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor.

Sürekli öğrenen ve kendini yenileyen bir firma olarak “Başarımızın sırrı tasarımlarımızdır." Diyen Kimtex Tekstil yönetim kurulu üyesi olan Ayça ÇELİK, tasarımların kalitesi ve çeşitliliği ile üretiminde dünya markası olmak hedefiyle yola çıktıklarını belirterek, "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan aldığımız 'Tasarım Merkezi Belgesi' bizi hedefimize bir adım daha yaklaştırdı." ifadesini kullandı.

 

Renkli Travertenler Projesi

 

Tasarım Merkezi ekibi tarafından yapılan tasarımlar ve koleksiyonlarda yapılan iyileştirmeler, geniş ürün yelpazesi ve farklılaştırmaya yönelik faaliyetlerin arttırılması, tasarım personelleri ve nitelikli işgücü istihdamın arttırılmasını desteklemeyi hedefliyor. Bu bağlamda tasarım merkezi kurulumundan sonra 8 tamamlanan, 4 devam eden projesi bulunmaktadır. Devam eden projelerinden tasarım tescili de aldıkları T.0004 nolu projesinin temasını travertenlerin yumuşak görüntüsünden esinlenerek, “Renkli Travertenler” olarak koleksiyonlarını hazırlamışlardır. Bu proje kapsamında hazırlanan kumaşların çıkış noktası esintilerinden ilham alınarak kumaşlar üzerine gofre efekti  verilerek desenler geliştirilmiştir. Elinizle dokunduğunuz zaman, desenleri hissetmenin dokunma duyusunu harekete geçirmesi ve zarifliklerinin fark edilmesi ile albeni yarattığı için sektörde bir moda unsuru olan bu kumaşlar firmamıza ürün gamında yenilik ve kumaşların katma değeri attıran proje olmuştur.

Tasarım Merkezinin yanı sıra Tübitak projesi ve Tasarım Projesi ile de şirket, içinde uyguladığı projeler ile yenilik ve gelişim göstermekte ve bu projelere verdiği önemi vurgulamaktadır. Diğer yandan tasarımları ve projeleri için akademik ortamla yakınlaşarak, üniversite iş birlikleri ile projelerini destekliyor. Nitelikli tasarım merkezini personellerini istihdam ettirirken personellerin niteliğini arttırmak adına da fuarlar, eğitim, seminer ve sempozyum katılımı ile personelin bakış açısındaki gelişime önem veriyor.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.