Bilgi Yoğun Tekstiller

Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu

  07 Nisan 2016 09:00 Perşembe
Bilgi Yoğun Tekstiller

Yüzlerce yıldır yelken bezi, çuval, halat... gibi az sayıdaki istisnanın dışında giysilerin ve ev tekstillerinin malzemesi olarak kullanılan primer tekstil ürünleri (iplik ve kumaşlar), günümüzde yerin altından uzaya, sanayiden tarıma, taşıt araçlarından inşaata, sağlıktan spora kadar aklımıza gelen her yerde  ve her alanda kullanılan ürünlerin en kıymetli malzemelerinden biri haline gelmiştir. Normal giysi ve ev tekstillerinin dışında kalan bu tekstil esaslı ürünlere Teknik Tekstiller denilmektedir. Kullanımı ve dolayısıyla pazarı ve üretimi en hızlı büyüyen grup olan teknik tekstiller alanında meydana gelen ve gelmekte olan büyük gelişmelere paralel olarak, son yıllarda normal hazır giyim ürünlerindeki gelişmelerin hızında ve öneminde de ciddi artışlar gözlenmektedir.

Tarih boyunca örtünmek ve süslenmek için giyinen insanlar, artık giysilerinin kendilerine başta sağlık ve zararlı dış etkenlerden koruma konularında olmak üzere ek hizmetler de sağlamasını istemektedirler. Ayak kokusunu önleme, selüliti önleme, cildi nemlendirme, elektromanyetik dalgalardan koruma, sivri sinekleri uzaklaştırma, mikropları öldürme... gibi çok farklı fonksiyonlardan en azıyla birini sağlayan bu tekstil ürünlerine Fonksiyonel (İşlevsel) Tekstiller denilmektedir.

Hep aynı fonksiyon veya fonksiyonları sağlayan basit fonksiyonel tekstillerin yanında, herhangi bir dış etkiyi veya etki değişikliğini algılayıp buna göre tepki veren, örneğin rengini, şeklini, sıcak-serin tutma özelliğini değiştiren, kendi kendini temizleyen tekstil ürünleri vardır ki, bunlara Akıllı Tekstiller denilmektedir. Fonksiyonel ve akıllı tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlara bu özelliklerinin kazandırılması, bazı istisnalar dışında ya özel lifler kullanılarak veyahutta kumaşlara özel bitim işlemleri uygulayarak sağlanmaktadır.

Bir de bir dış etkiyi veya etki değişikliğini algıladıktan sonra değerlendiren ve bu değerlendirmeye  göre tepki gösteren , yani bir  bilgiişlemci ile kombine edilmiş tekstil ürünleri vardır ki, bunlara Çok (Tam) Akıllı Tekstiller denilmektedir. Başlangıçta daha ziyade, tıp alanı ve bebekler, yaşlılar ve özürlüler... gibi bakıma muhtaç kişiler ile askeriye ve uzay yolcuları için önem taşıyacak olan çok akıllı giysilerin, zaman içerisinde insanların normal giysileri haline geleceği öngörüsünde kesin olarak söylenemeyen tek husus, bunun ne zaman gerçekleşeceğidir. 40 yıl sonra mı? 30 yıl sonra mı? Yoksa daha yakın bir zamanda mı?

Yüksek performanslı teknik tekstiller, fonksiyonel tekstiller, akıllı tekstiller, çok akıllı tekstiller...  bütün bu tekstil ürünlerinin ortak noktası bunların Bilgi-Yoğun Tekstiller olmalarıdır. XX. Yüzyılın ikinci yarısına kadar Emek-Yoğun,  sonra da Sermaye-Yoğun yapıda olan tekstil sanayii XXI. Yüzyılda Bilgi-Yoğun bir yapı kazanmaya başlamıştır. Gelecek Bilgi-Yoğun Tekstiller’dedir.

Bilgi- Yoğun Tekstillerin üretiminde söz sahibi olabilmek için, yapılacak ilk iş ise, Türkiye’de bu ürünlerin araştırılıp geliştirilmesini sağlayabilecek altyapının oluşturulması ve Ar-Ge uzmanlarının yetiştirilmesidir.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.