Swissmem Itma’ya Hazır

İsviçre Tekstil Makineleri Birliği Swissmem tarafından, üye şirketlerin Itma Fuarı’nda sergileyecekleri yenilikleri anlattıkları bir basın konferansı, İsviçre'deki Luzern şehrinde yapıldı.

  01 Nisan 2019 00:00 Pazartesi
Swissmem Itma’ya Hazır

Dünyanın bir tekstil segmenti buluşma noktası olan Itma, tekstillerin geleceği ve tekstil makineleri üreticileri için nasıl fırsat yarattığı konusunda büyük önem taşıyor. Swissmem tarafından İsviçre’nin Luzern  kentinde basın toplantısı yapıldı.

Program, Amsler Tex, Autefa, Benninger, Crealet, Heberlein, Jakob Müller, Loepfe, Luwa, Retech, Rieter Rotorcraft, Rüti Textil, Santex Rimar, Staubli, Steiger Participations, Uster ve Zeta Datatec gibi pek çok İsviçreli tekstil makinesi üreticisini bir araya getirdi. Birçok üretici Itma Barcelona Fuarı'nda tanıtılacak olan en son yeniliklerinin bir kısmını duyurdu. Ayrıca genellikle Endüstri 4.0 teknolojileri, sürdürülebilirlik, tekstilin geleceği ve tekstillerin dijitalleşmesi ile ilgili bir panel vardı.

1554130378_1.jpg

İsviçre’nin Yenilik Gücü

Konferansta sunulan önemli fikirlerden biri de, İsviçreli tekstil makineleri üreticilerinin inovasyon gücünün tekstil makineleri sektörüne yeni ufuklar getirebileceği idi. Yüz elli yıldan fazla bir süredir İsviçre tekstil makineleri, her şeyin icat edildiği fikrine aykırı olarak birçok büyük yenilik yapmıştı. Krizler ve zor zamanlar nedeniyle İsviçre Tekstil Makine üreticileri mücadele verdiklerini dile getirdi.

Yeni Ödeme Biçimleri Tartışıldı

Panelde yeni ödeme şekilleri ve finansman da tartışıldı. Panelin katılımcıları konuyu şöyle ele aldı; “Her şeyden önce, üretici makineyi satın alır ve sahip oldukları ile üretir. Yarın artık makineyi almayacak; bunun yerine kullanım için para ödeyecekler. Sonra gelir doğrudan finansman kurumuna gidecek. Tedarikçi krediyi finansman şirketinden alır ve finansman şirketinin bu ikisi arasında bağlanması gerekiyor. Bu yüzden yeni finansman çözümlerimiz var. Bu nedenle tedarikçi önce finansörü eğitmeli, daha sonra müşterinin ihtiyaçları karşılanmalıdır. ”


1554130399_untitled-1.jpg

Tekstil ve Polimer Bilimleri Bir Arada

İsviçre Federal Federal Materyal Laboratuvarı Empa, Pre-Itma Basın Konferansı Paneli sırasında tekstil ve polimer bilimlerini bir araya getirme konusundaki son çalışmalarını da duyurdu. Elektro mobilite ve akıllı tekstiller de panel sırasında başka bir tartışma sorusuydu. Akıllı tekstillerin elektromobilite, uçaklar ve yapılar için çeşitli imkanlar sunarken hafif ve sağlam olduğunu söyledi. Bu şekilde tekstilde yeni yapılar oluşturulacak.

Panelde yeni mezunlara ve genç sanayicilere duyulan ihtiyaç da yeniliklere öncülük etmek için konuşulmakta. Bir çözüm olarak, gençleri sektöre çekmek için, şirketlerin iş akışını gösterdikleri gösterildi.

Sürdürülebilirlik hakkında, suyun yeniden kullanılması ve kaynak kullanımı, tekstillerin dönüşümüyle ele alındı. Sektörün kapasitesi değerlendirilirken, sektörde fazla kapasite olduğu ve tekstil makine sektöründe bu fazla kapasitenin üstesinden gelmek için yaklaşık 2 veya 3 yıl zaman harcanması gerektiği belirtildi. Endüstrinin kırılma noktasına gelmemesi için güçlü bir ekonominin bu noktada büyük rol oynadığı söylendi.

Panel tartışması sırasında, olanakların çoğuna sahip ülkeler ve bölgeler arasında özellikle Türkiye’ye vurgu yapıldı ve tartışma sırasında Çin zor bir ülke olarak gösterildi. Afrika, özellikle Etiyopya, üreticilerin bir sonraki güvenilir bölge olarak ilan edildi.