2018 ITMA Asia Başlıyor

15-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, dünya çapında birçok ziyaretçiyi ağırlayacak. Fuar, tekstil sektöründeki ziyaretçi ve katılımcıları bir araya getirecek.

  14 Ekim 2018 01:00 Pazar
2018 ITMA Asia Başlıyor

2008’den beri ITMA ASIA + CITME adıyla bilinen ve her iki yılda bir gerçekleştirilen fuar Çin’in Şangay kentinde yapılıyor. CEMATEX’in, Tekstil Sanayisi Alt Konseyi ve Çin Sergi Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği fuar, geçtiğimiz editasyonunu Haziran ayında 28 ülkeden 1673 katılımcı, 102 ülke ve bölgeden gelen 100.000 in üzerinde ziyaretçi ile gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz editayonununda ITMA Asia fuarı katılımcılarının büyük çoğunluğu Çinli üreticilerden oluşmaktaydı. Çin’i sırasıyla Almanya, İtalya, Japonya ve İsviçre’li teknoloji üreticileri takip etti

Yarn Expo İle Eş Zamanlı

İtma Asia fuarı ile eş zamanlı olarak Messe Frankfurt tarafından 15-17 Ekim aralığında İplik Fuarı (Yarn Expo) düzenlenecek Messe Frankfurt (HK) Şirketi’nin Genel Müdürü Wendy Wen, Yarn Expo fuarının ITMA Asia 2018 Fuarıyla eşzamanlı gerçekleşmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmişti. Bu fuarda yer alacak Yarn Expo katılımcılarının, hazır giyim ve ev tekstili sektörlerinde yer alan birçok fırsata sahip olacaklarını belirtmişti.

Fuarın sahibi konumundaki, Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği CEMATEX çeşitli ülkelerdeki dokuz temsilcilikten oluşmakta. Bu ülkeler; Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’den oluşmakta, Tekstil Endüstrisi Alt-Konseyi CCPIT, Çin Tekstil Makinecileri Birliği ve Çin Uluslararası Sergi Merkezi Group Şirketi’nin katılımıyla gerçekleştirilmekte.

Vizede Çin İşkencesi

Türk Ziyaretçi ve Katılımcılara Çin hükümetinin son dönemde getirdiği vize prosedürü adeta işkenceye dönüşmüş durumda. Çin konsolosluğunun vize evrakları ile birlikde istemiş olduğu onaylı davetiye almakta güçlük çeken bir çok ziyaretçi uçak ve otel rezervasyonunu iptal ederek fuara gitmekten vaz geçti. Çok sert biçimde uygulanan vize prosedürüne birde konsolosluğun exspres vizeyi kaldırdığını açıklaması ve bu şekilde başvuru kabul etmemesi sıkıntıları arttırdı. Ticari bağlantıları sebebi ile fuara mutlaka gitmesi gereken bazı firmaların ise çin vizesi alabileceğini bildiren aracı kişilere 1000-1500 dolar tutarında  rüşvet ödeyerek  vize almaya çalışması ise şaşırttı. Diğer taraftan zaten çok az sayıdaki Türk katılımcılardan en az 2 firma vize alamadığı için katılımcısı olduğu fuara gidemeyecek gibi görünüyor.

İki senede bir yapılan ITMA Asia 2018 Ekim ayı Fuarında tanıtılan ürünlerin sektörel dağılımı genel olarak iplik, dokuma, örme, teknik tekstil sektörlerinden oluşmakta. Her sektör için fuarda ayrılan alan salonlar farklı. Böylece ziyaretçiler ilgilendiği sektörlere yönelik alanlarda katılımcı ziyaretlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecekler. ITMA Asia 2018 fuarında, 28 ülkeden  1.700 yerel ve uluslararası makine üreticisinin katılması bekleniyor. ITMA Asia + CITME, 15-19 Ekim tarihleri arasında Şangay’daki Ulusal Sergi ve Toplantı Merkezi (NECC)’de düzenlenecek.

YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.