Nazar Tekstil’den Uzun Lifli Pamuk Projesi

Üniversite-sanayi işbirliğiyle Tübitak projesi geliştiren Nazar Tekstil, Türkiye'de üretimi yapılmayan ekstra uzun lifli pamuk çeşidi geliştiriyor.

  21 Temmuz 2022 08:49 Perşembe
Nazar Tekstil’den Uzun Lifli Pamuk Projesi

Haber: Ali Eskalen /Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ta pamuk ipliği üretimi yapan Nazar Tekstil, pamuk üretimi artırmak için Tübitak projesine imza attı. Üniversite-sanayi işbirliğiyle gerçekleştirilen proje ile tamamı ithal edilen uzun lifli pamuk üretimini özendirmeyi, bu alandaki ithalatı azaltmayı hedefliyor.

Pamuk Stratejik Ürün

Türkiye’nin dünyanın en önemli pamuk üreticisi ve tüketicisi ülkelerden birisi olduğunu söyleyen Nazar Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Nazlı Ceylan Balduk Kurtul, “Pamuğun dünya üzerindeki stratejik değeri yükselerek devam ediyor.” dedi. Pamuğun; tarım, tekstil ve diğer yan sektörlerde yarattığı istihdam ile hem sosyo-ekonomik yönden hem de ülke ekonomisine sağladığı katma değer bakımından önemli kültür bitkilerinden biri olduğunu ifade eden Kurtul, “Ülkemiz, pamuk üreten ve tüketen ülkeler sıralamasında 6’ncı konumda yer alıyor. Türkiye’nin yıllık pamuk üretimi yaklaşık 900 bin ton, pamuk tüketimi ise 1,6 milyon ton civarında. Türkiye’nin pamuk ipliği üretiminin yüzde 36’sını karşılayan Kahramanmaraş’ın 3,5 milyon metrekare olan kendi verimli tarım arazilerinde pamuk üretimi gerçekleştirebilmesi önemli. Bu sebeple pamuk üreticiliğine sahip çıkmak ve tamamı milli, genetiği ile oynanmamış kendi pamuğumuzu üretmek için bu yola çıktık.” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’de Uzun Lifli Pamuk Üretilmiyor”

Kurtul, Türkiye’nin pamuk üretiminin tamamını yerli ve yabancı ıslah çalışmalarından elde edilen gossypium hirsutum L. türü çeşitlerle yaparken, gossypium Barbadense L. türü yani uzun lifli çeşide henüz sahip olmadığını belirterek, “Bu nedenle tekstil endüstrimiz ekstra uzun, lif mukavemeti çok yüksek, üniform ve ince olan gossypium Barbadense L. türü liflerini ithal etmek durumunda kalıyor.” diye konuştu.

Projenin hazırlanmasından önce Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile toplantılar gerçekleştirdiklerini anımsatan Kurtul, şöyle devam etti: “Gayretlerimiz sonucunda üniversite sanayi işbirliği 1505 TÜBİTAK projemiz onaylandı. Projeden elde edilen pamuk lifleri ile kaliteli iplik için tamamen dışarıdan aldığımız hammaddenin yurt içinden elde edileceğini umuyoruz.”

“60 Milyon Dolarlık İthalatı Önlemeyi Amaçlıyoruz’’

Türk tekstil sektörünün farklı numaralarda pamuk ipliği üretebildiğini belirten Kurtul, “Bu farklılık pamuk lifinin kalitesi ile doğru orantılı. Günümüz verileri ile kaliteli iplik üretimi için her yıl Türk tekstil sektörü tarafından yapılan 6.500-7.000 ton ekstra uzun lif ithalatının çoğunluğu başta ABD olmak üzere Mısır, İsrail ve Türkmenistan’dan yapılıyor.” bilgisini verdi.

Bu proje sonucunda yaklaşık 60 milyon USD tutarında pamuk ithalatına ödeme yapılmasının kademeli olarak son bulacağını savunan Kurtul, “En önemli kazanım ise hammadde temininin ülke içinde sürdürülebilir bir model ile yapılacak olması. Şehrimizin ülkemizin ekonomisinin sürdürülebilir olması için kendi hammaddemizi üretmek çok önemli.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.