Türk Halısı ‘İstanbul Halı Haftası’ ile Tanıtıldı

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen İstanbul Halı Haftası, “Türk Halısı” markasına değer katan çalışmalara ev sahipliği yaptı.

  22 Kasım 2017 01:00 Çarşamba
Türk Halısı ‘İstanbul Halı Haftası’ ile Tanıtıldı

Türk Halısı markasının yaşatılması, korunması ve değerinin artırılması için İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) tarafından hayata geçirilen ‘İstanbul Halı Haftası’, Türkiye’nin tasarım potansiyeline uluslararası bir kimlik kazandırdı.

İHİB Başkanı Uğur Uysal, 2-4 Ekim tarihleri arasında “İstanbul Halı Haftası” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların  “Türk Halısı” markasına değer kattığını vurguladı. Başkan Uğur Uysal, etkinlik ile ilgili şu açıklamaları paylaştı; “Türk halısı sadece bu sektör ile ilgilenen insanların değil, bu topraklarda yaşayan herkesin mirasıdır. Bu zengin mirası, bir adım öteye taşıyabilmek için tasarım ve tasarımcı kavramlarının ön plana çıkarılması gerekiyor. Düzenlediğimiz İstanbul Halı Haftası, zengin halı mirasımıza dikkat çekerken, aynı zamanda günümüz Türkiye’sinin tasarım potansiyeline uluslararası bir kimlik kazandırmayı amaçlıyor.”

İstanbul Halı Haftası boyunca gerçekleştirilen etkinliklere de değinen Uysal, “Yoğun katılımla gerçekleştirdiğimiz İstanbul Halı Haftası boyunca halıya dair birçok çalışmamız oldu. 11. Ulusal Halı Tasarım Yarışması, İstanbul Rug Show, 2. İstanbul Uluslararası Halı Konferansı, İHİB sponsorluğunda gerçekleşen Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde 15. ve 17. Yüzyıl Osmanlı Halıları kalıcı sergisi ve Lucien Arkas'ın kişisel koleksiyonundan Kumkapı halıları geçici sergisi; Türk Halısı markasını geliştirmek için hayata geçirilen çalışmalar arasında yer aldı.” dedi.

Başlıca Önceliğimiz ‘Türk Tasarımı’ Algısını Yukarılara Taşımak

İstanbul Halı Haftası etkinlikleri kapsamında Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nin destekleriyle, başta Amerika, Kanada ve İngiltere olmak üzere 25 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı alıcının ağırlandığını belirten Uysal, “İhracat yapan üretici firmalarımız ile alım heyeti kapsamında ülkemize getirdiğimiz bu alıcıları bir araya getirerek B2B görüşmeler gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.” açıklamalarına yer verdi.

Sektörün katma değeri yüksek bir ihracat birim fiyatına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Uysal, “Katma değeri yüksek ihracatın önemi her geçen gün daha da artıyor. İhracatımızdaki katma değeri artırmak için de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız var. Bunun için başlıca önceliğimiz ‘Türk Tasarımı’ algısını yukarılara taşımak. Bu amaçla 11’incisini düzenlediğimiz Halı Tasarım Yarışmamızın finalini yine İstanbul Halı Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdik. 128 başvuru arasından finale kalan 8 tasarımcımız jürimizin verdiği puanlar ile kıyasıya yarıştılar. Mercanlar teması ile birinci olan tasarımcımız Zeynep Gürbüz’ü, oluşum teması ile ikinci olan Merve Bütüşaba’yı, umut arayışı teması ile üçüncü olan Yasemin Songur’u tebrik ediyor, sektörümüze katkılarının sürekli olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

YORUMLAR
Sayın ziyaretçimiz; Üye olmadan yapılan yorumlar "misafir" olarak adlandırılacaktır. Yorumlarınızda size özel bir isim ve resim kullanmak, yaptığınız yorumlara üye menüsünden ulaşmak, yorumlarınıza gelen cevapları kontrol etmek ve üyelere sunulan daha pek çok özellikten yararlanmak için üye olun!
Bu haber hakkındaki yorumunuz nedir?
1000 - karakter kaldı.